Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 marca 2015 r., sygn. V SA/Wa 1868/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska, Sędzia WSA - Mirosława Pindelska, Sędzia WSA - Arkadiusz Tomczak (spr.), Protokolant st. spec. - Sylwia Wojtkowska-Just, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2015 r. sprawy ze skargi A. E. K.prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości opłaty paliwowej oddala skargę
Uzasadnienie
Po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w S. nr [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. określającej obowiązek zapłaty opłaty paliwowej za okres rozliczeniowy luty 2011 r. w wysokości 1.568,00 zł, Dyrektor Izby Celnej w W. (dalej także: organ odwoławczy lub II instancji) decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.
W uzasadnieniu własnej decyzji organ odwoławczy przywołał m.in. następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego decyzją nr [...] z dnia [...] października 2013 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił A. E. K. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą G. (dalej także: podatnik, skarżąca), zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia 2011 r. do grudnia 2011 r.
Organ odwoławczy przypomniał, że podatnik w okresie objętym postępowaniem kontrolnym prowadził działalność gospodarczą polegającą głównie na sprzedaży detalicznej gazu LPG, butli z gazem, artykułów metalowych oraz usługach w zakresie najmu naczepy. Działalność gospodarcza prowadzona była na stacji paliw położonej w S. przy ul. [...] oraz na stacji paliw położonej w P. przy ul. [...], a także w W. przy ul. [...] (sprzedaż artykułów metalowych).
W miesiącach od stycznia do grudnia 2011 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej na stacji paliw w P. dokonano na podstawie faktur VAT zakupu 182.850 litrów gazu LPG. Jak wyjaśnił podatnik cały zakup dokumentowany był fakturami VAT, ponadto cały obrót na tej stacji ewidencjonowany był za pomocą kasy rejestrującej. Łączna wartość sprzedaży brutto zaewidencjonowana w kasie fiskalnej w okresie objętym postępowaniem kontrolnym wyniosła 679.182,88 zł i dotyczyła sprzedaży 229.007,39 litrów gazu LPG oraz 1929 butli.