Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 marca 2015 r., sygn. IV SA/Wa 2555/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Szymańska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Alina Balicka, sędzia WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant ref. staż. Krystyna Stępniak-Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2015 r. sprawy ze skargi P. T. i M. B. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie odrzucenia zarzutów dotyczących ustalenia przebiegu granic oraz powierzchni działek oddala skargę

Uzasadnienie

[...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego decyzją z dnia [...] października 2014r. - zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez P. T. i M. B. - utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] sierpnia 2014r. orzekającą o odrzuceniu zarzutów do danych ujawnionych w operacie ewidencji gruntów i budynków obrębu R. gm. D. dotyczących działek nr ewidencyjny [...].

Organ orzekał w następującym stanie faktycznym:

Zawiadomieniem z dnia 20 czerwca 2011r. Starosta [...] zawiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków jednostki ewidencyjnej D. z wyłączeniem dwóch obrębów, gdyż analiza dokumentacji prawnej zgromadzonej w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym wykazała, że zawiera on istotne błędy pomiarowe i nie pozwala na jednoznaczne określenie punktów granicznych i ich wznowienie w terenie.

Organ podjął próbę ustalenia granic działek wymienionych na wstępie w oparciu o przepis § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454), dalej rozporządzenie. Projekt operatu opisowo- kartograficznego został wyłożony do wglądu zainteresowanych. Pełnomocnik skarżących złożył uwagi wnosząc o zlikwidowanie "bezładu geodezyjnego" i wyznaczenie jednej linii pomiędzy działkami nr [...] i [...]. Jego zdaniem działka nr [...] (powstała wskutek podziału działki nr [...]) wciska się w ten sposób w sąsiednią działkę nr [...]. W związku z uwagami pełnomocnika właścicieli dokonano ponownych pomiarów w terenie dotyczących ustalenia granic działek nr ew. [...]. Pomiary te nie wniosły nic nowego do sprawy. Zdaniem organu nie jest możliwe ustalenie granic zgodnie z § 36 rozporządzenia, gdyż nie zachowała się na gruncie stabilizacja jakichkolwiek punktów granicznych czy poligonowych pomiaru z 1991r. Operat z 1991r, na który powołuje się pełnomocnik został wykonany w ten sposób, że nie powiązano pomiaru z danymi z operatu z 1965r. (data założenia ewidencji gruntów i budynków) - pomiaru dokonano w układzie lokalnym, bez powiązania z osnową "państwową". Nie jest także możliwe bezsporne odtworzenie linii pomiarowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00