Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 marca 2015 r., sygn. I SA/Wa 3445/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Gabriela Nowak Sędziowie: WSA Jolanta Dargas (spr.) WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz Protokolant starszy referent Tomasz Noske po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2015 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [..] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [..] sierpnia 2014 r. nr [...] 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Skarbu Państwa na rzecz skarżącego S.B. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2014r. nr [...] Minister Skarbu Państwa utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] sierpnia 2014r. nr [...] o odmowie uchylenia decyzji .

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:

Decyzją z dnia [...] grudnia 2009r. nr [...] Wojewoda [...] odmówił S.B. potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej przez N. i A. małżonków B. w miejscowości W. oraz N. B. w miejscowości S. przy [...].

Powyższa decyzja została utrzymana w mocy przez Ministra Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] czerwca 2010r. nr [...], w której stwierdził, że przed dniem 1 września 1939r. N. i A. małżonkowie B. zamieszkiwali w T. przy ul. [...] w mieszkaniu służbowym [...], a więc nie spełnili wymogu zamieszkiwania w dniu 1 września 1939r. na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ani opuszczenia go z przyczyn związanych z wojną rozpoczętą w 1939r, określonego w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 lipca 2005r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 23 października 2012r. sygn. akt SK 11/12 stwierdził, że art. 2 pkt 1 ww ustawy w zakresie, w jakim uzależnia prawo do rekompensaty od zamieszkiwania dnia 1 września 1939r. na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest niezgodny z art. 64 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyznaczył 18 miesięczny termin utraty mocy obowiązującej ww przepisu od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00