Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 marca 2015 r., sygn. V SA/Wa 2898/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Beata Krajewska, Sędzia NSA - Piotr Piszczek, Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński (spr.), Protokolant - ref. staż. Małgorzata Skomiał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2015 r. sprawy ze skargi P.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym oraz w podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Celnej w W. po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. nr [...] z dnia [...].03.2014 r. wniesionego przez P.M. decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

W uzasadnieniu własnej decyzji organ odwoławczy przywołał m.in. następujące okoliczności faktyczne i prawne:

W dniu [...].08.2009 r. Agent Celny działając na podstawie upoważnienia P.M., zgłosił na dokumencie SAD nr [...] do procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu towar w postaci samochodu osobowego marki [...] o nr VIN [...] z 1984 r. deklarując kod TARIC 9705 00 00 90, ze stawką celną w wysokości 0% oraz stawką podatku VAT - 7%. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. : świadectwo tytułu prawnego pojazdu, umowę kupna/sprzedaży samochodu bez daty, zaświadczenie nr [...] z dnia [...].08.2009 r. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, protokół oględzin/ocena techniczna nr [...] z dnia [...].08.2009 r. oraz kartę ewidencyjną zabytków ruchomych sporządzone przez rzeczoznawcę samochodowego A.S.

W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w trybie art. 78 ust. 2 WKC, organ celny I Instancji powziął wątpliwości odnośnie prawidłowości zastosowanej w zgłoszeniu celnym klasyfikacji taryfowej. Jednocześnie ustalił, że w niniejszej sprawie upłynął termin do powiadomienia dłużnika o kwocie należności określony w art. 221 ust. 3 WKC. W świetle tego przepisu powiadomienie dłużnika nie może nastąpić po upływie trzech lat, licząc od dnia powstania długu celnego. Bieg tego terminu zostaje zawieszony z chwilą złożenia odwołania w rozumieniu art. 243 na czas trwania procedury odwoławczej (art. 221 ust. 3 WKC). Organ wskazał jednak, że w przedmiotowej sprawie, towar został dopuszczony do obrotu w dniu [...] sierpnia 2009 r. czyli termin do powiadomienia dłużnika o kwocie długu celnego upłynął z dniem [...] czerwca 2012 r. Okoliczność ta nie stanowi jednak przeszkody do określenia elementów kalkulujących na potrzeby określenia kwoty akcyzy w prawidłowej wysokości, o czym stanowi art. 29 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. oraz prawidłowego zobowiązania w podatku od towarów i usług, stosownie do uregulowań zawartych w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00