Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 lutego 2016 r., sygn. I SA/Po 906/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 lutego 2016 r. sprawy ze skargi JJ na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe podatnika z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od grudnia 2008 r. do marca 2012 r. wraz z odsetkami za zwłokę oddala skargę.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...] decyzją z dnia [...] listopada 2014r. [...] Na podstawie art.107 § 1 i § 2 pkt 2 , art. 108, art. 109, art. 113 oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.), dalej: "O.p.", orzekł o solidarnej odpowiedzialności z podatnikiem osoby trzeciej - A.X., jako firmującego, którego imieniem i nazwiskiem za jego zgodą posługiwała się podatniczka B.X., za zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług tej podatniczki wynikające z decyzji z dnia [...] grudnia 2013 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] Nr [...] za okres od grudnia 2008 r. do marca 2012 r. wraz z odsetkami za zwłokę obliczonymi na dzień wydania decyzji w łącznej kwocie [...] zł
Z uzasadnienia decyzji wynika, że A.X. po zarejestrowaniu z dniem [...] 05.2008r. w Urzędzie Skarbowym w [...] działalności pod nazwą "X" z siedzibą w [...], nigdy tej działalności nie prowadził. W rzeczywistości, posługując się jego nazwiskiem i imieniem, działalność tę wykonywała na własny rachunek jego siostra B.X. Jak podał A.X. działalność założył na prośbę siostry, m.in. ze względu na problemy finansowe siostry.
W odwołaniu A.X. wyjaśnił, że opinia zawarta w uzasadnieniu decyzji jest niezgodna z rzeczywistością ponieważ zgodził się na zarejestrowanie sklepu na własne nazwisko na skutek szantażu siostry lecz nie w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej. Siostra B.X. prośbę o zarejestrowanie sklepu na jego nazwisko tłumaczyła problemami z byłym mężem, który domagał się połowy majątku oraz kłopotami z niepracującą córką, która kradła ze sklepu i domagała się od matki świadczeń alimentacyjnych. Siostra miała być jego pracownikiem. Nie zdawał sobie sprawy, że sytuacja, że gdy zajmowała się zamawianiem towarów i prowadzeniem całej dokumentacji sklepu, czyniła to nielegalnie. O fakcie braku wpłat należnego podatku od towarów i usług przez B.X. nie wiedział. Przyznał , że miał świadomość, że niezawarcie umowy o pracę stanowi naruszenie prawa. Jednak zatrudnić w sklepie się nie chciała, ani nie chciała zarejestrować działalności na własne nazwisko. Aby poinformować o zaistniałej sytuacji organ podatkowy nie dokonał rozliczenia w zakresie podatku dochodowego za 2010 rok na co Urząd Skarbowy nie zareagował od razu. Ponadto powiadomił o wszystkim policję.