Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 marca 2015 r., sygn. I SA/Po 1084/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 marca 2015 r. sprawy ze skargi M W na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...], uzupełnionym pismem z dnia [...], B. B. wystąpiła do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów.
W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wnioskodawczyni wskazała, że jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania. Wyjaśniła, że jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na stanowisku dyrektora generalnego uczelni niepublicznej (dalej jako: "Uczelnia"), której założycielem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: "Spółka"). W ramach działań o charakterze motywacyjnym, których celem ma być docenienie dotychczasowego wkładu wnioskodawczyni w rozwój Uczelni, zwiększenie zaangażowania w działalność Uczelni w przyszłości oraz utrzymanie stałej współpracy z wnioskodawczynią, jako jednym z kluczowych pracowników Uczelni, Spółka planuje przeprowadzić podwyższenie kapitału zakładowego, w ramach którego nowe udziały w Spółce zostałyby objęte przez wnioskodawczynię. Objęcie udziałów Spółki nastąpiłoby w zamian za wkład pieniężny. Z uwagi na cel planowanego podwyższenia kapitału zakładowego przez Spółkę, objęcie udziałów ma nastąpić na preferencyjnych warunkach, tj. wkład pieniężny wnioskodawczyni do Spółki związany z objęciem udziałów będzie odpowiadał, co najmniej sumie wartości nominalnej objętych udziałów, ale jednocześnie może być niższy od bieżącej wartości rynkowej objętych udziałów Spółki.