Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 11 marca 2015 r., sygn. II SA/Go 884/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędzia WSA Adam Jutrzenka - Trzebiatowski Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2015 r. sprawy ze skargi "F" S.A. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził u M.S. chorobę zawodową, astmę oskrzelową, wymienioną w poz. 6 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że postępowanie w sprawie wszczęto

w związku ze zgłoszeniem choroby zawodowej M.S., w zakładzie F S.A., na stanowisku pracownika produkcji bezpośredniej. Wskazał, że z orzeczenia lekarskiego nr [...] z dnia [...] czerwca 2014 r., wydanego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy wynika, że u M.S. rozpoznano astmę oskrzelową (poz. 6 wykazu chorób zawodowych).

W toku postępowania organ ustalił przebieg zatrudnienia M.S. u poszczególnych pracodawców i podał, że pracę zawodową rozpoczęła w Zakładach "S" S.A, w którym pracowała od [...].09.1982 r. do [...].11.2001 r. Pracę wykonywała w hali przy ul. [...]. Zajmowała się tkaniem syntetycznych tkanin na krosnach pneumatycznych i hydraulicznych, które emitowały hałas o natężeniu powyżej normy higienicznej. Pracowała w ochronnikach słuchu, bez kontaktu i narażenia na środki chemiczne. Technologia tkania nie wymagała stosowania środków chemicznych. Po zakończeniu pracy w tym zakładzie przebywała na zasiłku dla bezrobotnych. W dniu [...] października 2003 r. M.S. została zatrudniona w zakładzie F Sp. z o.o. (obecnie F S.A.), ul. [...] jako pracownik produkcji bezpośredniej na stanowisku "[...]". Do dnia [...] lipca 2012 r. pracowała w hali produkcyjnej przy ul. [...], a od dnia [...] sierpnia 2012 r. do chwili obecnej pracuje w nowej hali przy ul. [...]. Strona pracowała w systemie 3 zmianowym, po 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Zajmowała się wykańczaniem elementów z tworzyw sztucznych do samochodów. W hali produkcyjnej przy ul. [...] wykańczała listwy do samochodów na projektach: [...], a w nowej hali przy ul. [...] do [...]. Przy użyciu noża, nożyczek, patyczka, opalarki zasilanej elektrycznie oraz pistoletu pneumatycznego wykonywała tzw. "[...]" manualny. Wycinała zbędne resztki folii, nacinała folię, podgrzewała opalarką (do temp. ok. 200°C) brzegi folii i listwy w celu ich uplastycznienia i ręcznie zaginała na krawędziach. Obsługiwała również maszynę MIB automatycznie wykonującą obcinanie i zaginanie folii. Element grzejny maszyny MIB osiągał temp. ok. 250 °C. Po schłodzeniu i automatycznym otwarciu komory wyjmowała wykończoną listwę. W hali przy ul. [...] M.S. obrabiała elementy wykonane z granulatu ABS (akrylonitryl- butadien-styren), polietylenu lub polipropylenu z dodatkiem talku lub włókna szklanego. Niektóre elementy były zalaminowane folią PCWPP. Do klejenia folii stosowano klej [...] z utwardzaczem z zawartością 0,1-1 % diizocyjanianu. W hali przy ul. [...] strona obrabiała elementy wykonane również z granulatu ABS. Wszystkie elementy były zalaminowane folią PVC/PP pokrytą klejem [...] zawierającym izocyjaniany, w tym 4,4’ metylenodifenylo diizocyjanian w stężeniu 1-3 %, który nie był stosowany w hali przy ul. [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00