Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. I SA/Wa 3232/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Gdesz Sędziowie: WSA Iwona Kosińska (spr.) WSA Elżbieta Lenart Protokolant referent stażysta Joanna Kicińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2015 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o. o. z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany zatwierdzenia podziału nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] września 2014 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania spółki [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...], utrzymał w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji Prezydenta [...] z dnia [...] mają 2008r. nr [...] zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości uregulowanej w księdze wieczystej nr [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] z obrębu [...] o powierzchni [...] ha, położonej przy ul. [...] w [...].

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że wnioskiem z dnia 16 sierpnia 2007 r. spółka [...] sp. z o.o. (poprzednik prawny spółki [...] sp. z o.o.) wystąpiła o podział przedmiotowej nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...]. Po jego rozpatrzeniu Prezydent [...] decyzją dnia [...] maja 2008 r. nr [...] zatwierdził projekt podziału przedmiotowej nieruchomości na następujące działki: nr [...] o powierzchni [...] ha, nr [...] o powierzchni [...] ha, nr [...] o powierzchni [...] ha, nr [...] o powierzchni [...] ha oraz nr [...] o powierzchni [...] ha.

Wnioskiem z dnia 18 lipca 2012 r. spółka [...] wystąpiła o zmianę decyzji z dnia 26 maja 2008 r. w trybie art. 155 kpa, żądając uzupełnienia podstawy prawnej wydania decyzji podziałowej także o art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm., w skrócie u.g.n.) oraz wskazania w uzasadnieniu tej decyzji, że z dniem jej uprawomocnienia, działki gruntu wydzielone pod drogi przeszły z mocy prawa na własność gminy, a prawo użytkowania wieczystego tych działek wygasło z dniem w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna. Po rozpatrzeniu złożonego wniosku Prezydent [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] odmówił dokonania wnioskowanych zmian. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpatrzeniu odwołania [...] sp. z o.o., decyzją z dnia [...] listopada 2012 r. znak [...] utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawy prawomocnym wyrokiem z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Wa 249/13 uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] listopada 2012 r. oraz decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] sierpnia 2012 r. W uzasadnieniu wyroku Sąd przywołał treść art. 155 kpa i wskazał, że celem postępowania prowadzonego na podstawie tego przepisu jest dokonanie weryfikacji wydanej już wcześniej decyzji ostatecznej wyłącznie na podstawie przesłanek w tym przepisie wymienionych. Należy zatem zbadać, czy decyzja ostateczna została wydana z naruszeniem prawa, a jednocześnie brak było podstaw do wznowienia postępowania albo stwierdzenia nieważności decyzji z powodu tego naruszenia. W ocenie Sądu organy nie dokonały dostatecznie wnikliwego sprawdzenia, czy przedmiotowa decyzja rzeczywiście odpowiada prawu. Z decyzji z dnia [...] maja 2008 r. zatwierdzającej projekt podziału przedmiotowej nieruchomości nie wynika bowiem, jaki charakter mają drogi, pod które przeznaczone zostały projektowane działki nr [...],[...] i [...], a organ ogranicza się jedynie do stwierdzenia, że są one przeznaczone pod drogę. W świetle art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami dla zaistnienia skutku, jakim jest przejście z mocy prawa własności nieruchomości wydzielonej pod drogę na rzecz jednostki samorządu terytorialnego, takie określenie rodzaju drogi jest zaś niezbędne. Wobec powyższego, skoro brak jest stosownego określenia, organy powinny zbadać, jaki charakter mają planowane drogi, od czego uzależniona jest ocena prawidłowości decyzji wydanej w dniu 26 maja 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00