Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. I SA/Wa 2083/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas Sędziowie: WSA Dorota Apostolidis WSA Agnieszka Jędrzejewska-Jaroszewicz (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Aleksandra Borkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2015 r. sprawy ze skargi P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez gminę własności nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej na rzecz P. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...], odmówił stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminą G. nieodpłatnie prawa własności nieruchomości położonej w granicach administracyjnych Miasta G., obrąbie ewidencyjnym Stare Miasto [Nr [...]], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] o powierzchni [...]ha, objętej księgą wieczystą nr [...] prowadzoną przez Sąd Rejonowy VIII Wydział Ksiąg Wieczystych w G.
W uzasadnieniu decyzji wskazał, że przedmiotowa nieruchomość zabudowana, oznaczona jako działka nr [...] o powierzchni [...] ha (odpowiadająca archiwalnej działce nr [...]), stanowiła w dniu 27 maja 1990 r. oraz stanowi aktualnie własność Skarbu Państwa, co potwierdza załączony do pisma Prezydenta Miasta G. odpis zwykły księgi wieczystej numer [...] z dnia [...] czerwca 2010 r. Ponadto w aktach sprawy znajduje się również wykaz zmian danych ewidencyjnych potwierdzający zmianę numeru geodezyjnego działki z nr [...] na nr [...] w wyniku modernizacji operatu ewidencji gruntów i budynków w 2005 r. Działka oznaczona jest w ewidencji gruntów użytkiem "Bi" - inne tereny przemysłowe. Ponadto z dokumentacji wynika, że na jej terenie posadowione są 3 budynki: biurowy, transportu i łączności oraz niemieszkalny. Przedmiotowa nieruchomość stała się własnością Skarbu Państwa na podstawie art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Wskazał również, że z przedłożonego wypisu z rejestru gruntów sporządzonego według stanu na dzień 27 maja 1990 r. wynika, że w tej dacie zarządcą przedmiotowej nieruchomości była Centrala Handlowa Materiałów Ogniotrwałych w G. Jednakże na podstawie całości akt sprawy Wojewoda wskazał, że zapis ten był w ewidencji gruntów nieaktualny, bowiem ww. podmiot w tym dniu już nie istniał. W toku postępowania wyjaśnił co następuje: