Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 lutego 2015 r., sygn. I SA/Wa 2828/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Gdesz Sędziowie: WSA Bożena Marciniak (spr.) WSA Joanna Skiba Protokolant specjalista Ewelina Dębna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2015 r. sprawy ze skargi Z. L. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia prawa do rekompensaty oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Skarbu Państwa zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...] po rozpatrzeniu odwołania Z. L. utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...], o potwierdzeniu Z. L. prawa do rekompensaty za mienie pozostawione przez W. L. i H. L. poza obecnymi granicami RP w miejscowości S., woj. [...].
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawny sprawy:
Wojewoda [...] postanowieniem z dnia [...] października 2006 r., nr [...], przekazał Wojewodzie [...], jako organowi właściwemu do rozpoznania, wniosek Z. L. złożony w dniu 28 grudnia 1992 r. do Urzędu Rejonowego w G. o przyznanie rekompensaty za nieruchomości pozostawione przez W. L. i H. L. w S., pow. [...], woj. [...], poza obecnymi granicami państwa polskiego.
W toku postępowania organ pierwszej instancji zauważył, że z dniem
7 października 2005 r. weszła w życie ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r., nr 169, poz. 1418 ze zm.) - dalej powołana jako ustawa), która wskazuje tryb postępowania w przedmiocie realizacji prawa do rekompensaty. Wojewoda wskazał, że prawo do rekompensaty przysługuje spadkobiercom dawnego właściciela nieruchomości posiadającym obywatelstwo polskie i jest realizowane w jednej z form wymienionych w art. 13 ust. 1 ustawy, tj.: w formie zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej na poczet ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, albo ceny sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przysługującego Skarbowi Państwa, albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych stanowiących własność Skarbu Państwa i ceny sprzedaży położonych na nich budynków oraz innych urządzeń lub lokali, albo opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, albo świadczenia pieniężnego wypłacanego ze środków Funduszu Rekompensacyjnego. Zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej dokonuje się w wysokości równej 20 % wartości tych nieruchomości. Wysokość świadczenia pieniężnego stanowi 20% wartości pozostawionych nieruchomości. Świadczenie realizowane jest ze środków budżetu państwa, a jego wypłaty dokonuje Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Rekompensacyjnego, którego dysponentem jest Minister Skarbu Państwa.