Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. IV SA/Po 1336/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Jarosz Sędziowie WSA Tomasz Grossmann WSA Józef Maleszewski (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2015 r. sprawy ze skarg R. M., K. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie opłaty adiacenckiej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] solidarnie na rzecz skarżących R. M., K. M. kwotę 100 zł (sto) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] Prezydent Miasta [...], wskazując w podstawie prawnej na art. 145, 146 i 148 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r. poz. 518 ze zm. dalej jako u.g.n.), uchwałę [...] w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej (Dz. Urz. Woj. Wlkp. [...] z późn. zm., dalej jako Uchwała) ustalił, po wybudowaniu oświetlenia ulicznego oraz kanalizacji deszczowej na ulicy [...], opłatę adiacencką w wysokości 1.630,80 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, będącej współwłasnością R. i K. M. (dalej jako Właścicielka i Właściciel), położonej w [...] (pkt 1 decyzji). Określił, że tak określona opłata płatna jest jednorazowo; obowiązek wniesienia opłaty adiacenckiej powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna; ponadto wskazał sposoby zapłaty (pkt 2 decyzji).

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji napisał, że nieruchomość posiada wjazd bezpośrednio z nowo wybudowanej drogi ulicy [...] (dalej jako Ulica), której nawierzchnię wraz z budową oświetlenia ulicznego oraz kanalizacji deszczowej wybudowano w ramach zadania inwestycyjnego, zgodnie z umową nr [...]. Ulica, wraz z budową oświetlenia ulicznego oraz kanalizacji deszczowej - została wybudowana w 2011 roku. Inwestycję tj. budowę drogi wraz z budową oświetlenia ulicznego oraz kanalizacji deszczowej zrealizowano w całości ze środków budżetu Miasta. Budowa Ulicy wraz z budową oświetlenia ulicznego oraz kanalizacji deszczowej odpowiada definicji "budowy drogi" zawartej w art. 4 pkt 17 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 260 z późn. zm., dalej jako u.d.p.). O tym, że miała miejsce budowa drogi świadczy uzyskanie przez inwestora decyzji nr [...] z dnia [...] września 2010 r. zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę Ulicy wraz z budową oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej. Wcześniej Ulica posiadała nawierzchnię gruntową oraz nawierzchnię tymczasową z tzw. kory asfaltowej, wykonanej w latach 2004 - 2006. Kora asfaltowa wykonana była tylko na dwóch odcinkach Ulicy, wskazanych w decyzji. Nawierzchnia ta nie miała żadnych parametrów technicznych i stanowiła jedynie na tymczasową stabilizację gruntu rodzimego przed budową ulicy. Dopiero sama realizacja zadania to jest "budowa ulicy" spowodowała powstanie konstrukcji drogi i nadała jej określone parametry techniczne co wynika z projektu budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00