Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 lutego 2015 r., sygn. I SA/Ol 910/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Wiesława Pierechod, Sędziowie sędzia WSA Wojciech Czajkowski,, sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca), Protokolant specjalista Paweł Guziur, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 19 lutego 2015r. sprawy ze skargi P. A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2011r. oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej w O. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z dnia "[...]" określającą P. A. (dalej jako "podatnik", "skarżący") nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy oraz zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2011r.
W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych przez organ I instancji ustalono, że w 2011r. głównym przedmiotem działalności gospodarczej podatnika, prowadzonej pod nazwą: Biuro Handlowe A., była sprzedaż detaliczna artykułów gospodarstwa domowego dokonywana na podstawie umowy dystrybucyjnej zawartej z B. Sp. z o.o. w G.. Zgodnie z treścią tej umowy podatnik jako dystrybutor dokonywał zakupu na własny rachunek sprzętu od ww. firmy i zobowiązywał się do jego odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności oraz do obsługi klientów, bezpiecznego magazynowania i serwisowania gwarancyjnego produktów, a także do prowadzenia szkoleń i wpierania w działalności przedstawicieli handlowych. Zobowiązanie wobec spółki B. podatnik realizował za pośrednictwem przedstawicieli handlowych zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia, którzy dokonywali prezentacji i pośredniczyli w sprzedaży produktów oraz poszukiwali nowych współpracowników. Przedstawiciel handlowy za każdą transakcję sprzedaży urządzenia za cenę zgodną z obowiązującym cennikiem otrzymywał prowizję. Prezentacje odbywały się w mieszkaniach prywatnych, a osoba, która zezwoliła na dokonanie prezentacji i udostępniła przedstawicielowi handlowemu od 5 do 8 numerów telefonów do kolejnych potencjalnych klientów otrzymywała zestaw noży lub naczyń kuchennych. Zgodnie z umową agencyjną zawieraną z firmą podatnika, przedstawiciel handlowy był zobowiązany wykonywać zlecenie osobiście, a powierzenie wykonania czynności innej osobie było uzależnione od pisemnej zgody dystrybutora (podatnika). Niezależnie od powyższego odpowiedzialność za wykonanie lub zaniechanie wykonania zleconych czynności spoczywała bezpośrednio na przedstawicielu handlowym, z którym podatnik zawarł umowę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right