Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. II SA/Bd 947/14

 

Dnia 11 lutego 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Anna Klotz sędzia WSA Małgorzata Włodarska Protokolant: asystent sędziego Magdalena Gadecka-Kauczor po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 11 lutego 2015 roku sprawy ze skargi M. G., W. G. na decyzję [...] Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję [...] Inspektora Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w [...] z dnia [...] maja 2014 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od [...] Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] na rzecz M. G. i W. G. solidarnie kwotę 774 (siedemset siedemdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia ... 2014r. (...) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu G. w T., na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2013r., poz. 1409 ze zm.), nakazał M. i W. G. rozbiórkę części instalacji c.o. podłączonej do pieca na paliwo stałe w budynku mieszkalnym jednorodzinnym przy ul. O. ... w T., w terminie do ... 2014r.

W uzasadnieniu organ podał, że w wyniku dwóch kontroli (... 2012r. oraz ... 2012r.) ustalono, iż przedmiotowy budynek jest ogrzewany zarówno za pomocą pieca na paliwo stałe jak i kotła gazowego. Według oświadczenia właścicieli kotłownia węglowa powstała w 2005r. ze względu na brak możliwości podłączenia budynku do miejskiej sieci gazowej. Organ wskazał, że projekt typowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nr ... przewidywał kotłownię z piecem na paliwo stałe wraz z pomieszczeniem na skład opału, natomiast projekt adaptowany do warunków miejscowych zakładał wykonanie w budynku kotłowni lokalnej opalanej gazem ziemnym. Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta T. zatwierdził w formie załączników oba projekty decyzją z ... 1999r. (znak: ...) o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W dniu ... 2008r. właściciele uzyskali pozwolenie na budowę instalacji gazowej w budynku (znak: WAiB...) i w dniu ... 2009r. zawiadomili inspektora o zakończeniu budowy instalacji oraz dołączyli niezbędne protokoły badań i sprawdzeń instalacji. Organ podał, że w związku z pismem z ... 2006r. Wydziału Architektury i Budownictwa UM T. zgodnie z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta T. na przedmiotowym obszarze należy dążyć do ograniczenia ilości emitowanych zanieczyszczeń pyłowych i gazowych do atmosfery poprzez modernizowanie technologii w obiektach o znacznej emisji zanieczyszczeń, likwidację lokalnych kotłowni na rzecz centralnych źródeł ciepła oraz likwidację palenisk węglowych, jednak obszar, na którym znajduje się przedmiotowy budynek nie jest w chwili obecnej objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Organ stwierdził, iż instalacja z piecem na paliwo stałe jako tymczasowa na okres budowy budynku nie została rozebrana po jej zakończeniu, mimo, że jednocześnie pobudowano instalację gazową,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00