Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Wr 2299/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Sędziowie: sędzia NSA Henryka Łysikowska, sędzia WSA Katarzyna Radom, Protokolant: starszy asystent sędziego Aleksandra Wysocka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 stycznia 2015 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" S. A. Oddział "[...]" w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza na rzecz skarżącej od Ministra Finansów kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 3 kwietnia 2014 "A" SA Oddział "B" zwrócił się o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku wskazał, że jest pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy i w związku dokonywaniem wypłat wynagrodzeń dla swoich pracowników oraz innych świadczeń na rzecz byłych pracowników (emerytów i rencistów) pełni funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Ze względu na rodzaj wykonywanej działalności należy liczyć się z zaistnieniem wypadków przy pracy, które powodują dla pracodawcy określone konsekwencje, w tym na podstawie art. 444 § 1 K.c. obowiązek rekompensaty wszelkich kosztów wywołanych uszkodzeniem ciała pracownika lub rozstrojem jego zdrowia. W związku z tym wnioskodawca zwraca pracownikom poszkodowanym w wypadku przy pracy udokumentowane fakturami i rachunkami koszty leczenia, rehabilitacji (w tym koszty nabycia kul, protez, gorsetów) lub bezpośrednio finansuje te koszty.