Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 stycznia 2015 r., sygn. I SA/Po 955/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz(spr.) Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] . Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. z tytułu dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że decyzja wymieniona w punkcie pierwszym nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w [...] na rzecz skarżącego kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. decyzją z dnia [...], nr [...], określił P. N. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym o osób fizycznych za 2008 r. z tytułu dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości [...] zł.
W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że P. N. w 2008 r. uzyskał przychody ze stosunku pracy w Przedsiębiorstwie Usługowym "X." W. M. (dochód opodatkowany wg skali, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PDOF"] - w tym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono) oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej pod firmą "Y." P. N. w A. (dochód opodatkowany stawką 19% na podstawie art. 30c ustawy o PDOF). Głównym przedmiotem działalności gospodarczej podatnika były roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych, przygotowanie terenu pod budowę, wykonywanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych, a także wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych, konstrukcji i pokryć dachowych oraz działalność w zakresie architektury, inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne. Firma prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm. - w skrócie: "rozporządzenie MF). W toku przeprowadzonego względem podatnika postępowania kontrolnego ustalono, że P. N. nie zaewidencjonował i nie opodatkował przychodu z tytułu świadczenia usług budowlanych na rzecz osób fizycznych w łącznej wysokości [...] zł. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami organ kontroli skarbowej, na podstawie art. 193 § 1, § 2, § 3 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - w skrócie: "O.p.") oraz § 11 ust. 1 rozporządzenia MF, uznał prowadzoną przez podatnika księgę przychodów i rozchodów za nierzetelną w zakresie przychodów podatkowych. Jednocześnie na podstawie art. 23 § 2 O.p., organ I instancji odstąpił od określania podstawy opodatkowania w drodze oszacowania, gdyż uznał, że dane wynikające z ksiąg podatkowych, uzupełnione dowodami uzyskanymi w toku postępowania, pozwoliły na określenie podstawy opodatkowania. Dowodami tymi były: 1) informacje bankowe - historie na rachunkach bankowych (firmowym i osobistym) podatnika; 2) protokoły przesłuchań świadków: B. S., G. J., T. N., P. R., T. C., W. W., Ł. D., M. M., P. D., P. M., M. L., A. S., L. S., J. K., P. K.; 3) dane informatyczne z dysków komputerowych podatnika; 4) dokumentacja budowlana uzyskana od Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego; 5) dane podatkowe z podatkowej bazy danych RemDat; 6) wydruki z baz danych: Regon, Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej.