Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Wr 522/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Siedlecka (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędzia WSA Władysław Kulon Protokolant: Asystent sędziego Łukasz Cieślak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi C. B. i W. B. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki ławy fundamentowej wybudowanej w miejscu rozebranej dobudówki do budynku oddala skargę.

Uzasadnienie

D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we W. decyzją z dnia [...] r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, po rozpoznaniu odwołania W. i C. B.oraz R. i T. Z., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. nr [...] z dnia [...] r. w przedmiocie rozbiórki ławy fundamentowej wybudowanej w miejscu rozebranej dobudówki do budynku w [...].

W uzasadnieniu decyzji DWINB podano, że w konsekwencji wystąpienia K. W. z dnia 19 kwietnia 2012 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. (dalej PINB) przeprowadził postępowanie administracyjne w sprawie samowolnego wykonania ławy fundamentowej wybudowanej w miejscu rozebranej dobudówki do budynku w [...]. W toku przeprowadzonego postępowania, m.in. na podstawie przeprowadzonych w dniu 4 grudnia 2012 r. oględzin budynku mieszkalnego wielorodzinnego w [...], PINB ustalił, że w roku 2009 W. i C. B. rozebrali murowaną dobudówkę na zapleczu budynku, a w miejscu rozebranej dobudówki wykonali bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę, ławy fundamentowe o wymiarach 1,98 x 4,34 m. pod przyszły ganek murowany. Jednak z uwagi na brak zgody współwłaściciela nieruchomości, tj. K. W. , budowa ganku została przerwana. W trakcie oględzin W. i C. B. wyjaśnili, że całkowicie zrezygnowali z budowy ganku. W następstwie tego ustalenia postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] PINB nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia w terminie do dnia 31 grudnia 2013 r.: 1) czterech egzemplarzy projektu budowlanego w/w ław fundamentowych wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi szczegółowymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art 12 ust. 7, aktualnym na dzień opracowania projektu, 2) oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane dla działki, na której zlokalizowane są przedmiotowe ławy fundamentowe, 3) zaświadczenia burmistrza o zgodności budowy ław fundamentowych z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00