Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. IV SA/Gl 339/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi D.G. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R. decyzją z dnia [...] r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 104 K.p.a. i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2011 r. Nr 212, poz. 1263 ze zm.), odmówił stwierdzenia u D. G. choroby zawodowej w postaci przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli, które spowodowało trwałe upośledzenie sprawności wentylacyjnej płuc z obniżeniem natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) poniżej 60% wartości należnej, wywołanego narażeniem na pyły lub gazy drażniące, jeżeli w ostatnich 10 latach pracy zawodowej co najmniej w 30% przypadków stwierdzono na stanowisku pracy przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń, wymienionej w poz. 5 wykazu chorób zawodowych określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869).

Organ stwierdził, że D. G. był badany w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w S. (orzeczenie lekarskie z dnia [...]r. nr [...]) i w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego Klinika w S. (orzeczenie lekarskie z dnia [...]r. nr [...]). W tym ostatnim orzeczeniu stwierdzono, że w trakcie obserwacji w badaniu fizykalnym stwierdzono nad polami płucnymi prawidłowy szmer pęcherzykowy. W badaniach gazów krwi kapilarnej arterializowanej w spoczynku nie wykryto cech niewydolności oddechowej. Badanie spirometryczne wykazało zaburzenia wentylacji typu obturacji umiarkowanego stopnia (FEV 1 w kolejnych badaniach wyniosło 52%, 56% i 57% wartości należnej). Ujemnie wypadły próby rozkurczowe: z Berotekiem FEV1 po rozkurczeniu wynosiło 60% wartości należnej, a z Antroventem 62%. Podobnie w badaniach przeprowadzonych w jednostce I stopnia nie wykazano upośledzenia sprawności wentylacyjnej płuc z obniżeniem FEV1 poniżej 60% (wyniki badań w okresie czerwiec - sierpień 2013r. 58%, 61%, 62% i 64%).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00