Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. II SA/Sz 285/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 listopada 2014 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie sprawy ze skargi K. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami oddala skargę.
Uzasadnienie
Starosta skierowaniem z dnia [...], wydanym na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] o sprawdzenie kwalifikacji, skierował K. W. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami, tj. kategorii [...] na egzamin teoretyczny i praktyczny w związku z przekroczeniem punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
W uzasadnieniu decyzji Starosta wyjaśnił, że z wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji o sprawdzenie kwalifikacji wynika, że w okresie od [...] do [...]. K.W. dopuścił się wielokrotnego naruszenia przepisów i zasad ruchu drogowego, uzyskując łącznie punktów. Starosta pismem z dnia [...] wszczął postępowanie w sprawie i umożliwił stronie zapoznanie się z materiałem dowodowym. Pełnomocnik kierowcy w piśmie z dnia [...] zwrócił się o umorzenie postępowania z uwagi na to, że K. W. odbył szkolenie z zasad ruchu drogowego zgodnie z art. 130 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym i w takiej sytuacji Policja powinna mu zmniejszyć liczbę naliczonych punktów o, czego nie uczyniła. Ponadto, w dniu [...] kierowcy wydano nowe prawo jazdy i gdyby rzeczywiście obciążały go punkty karne przekraczające dopuszczalną liczbę, prawo jazdy nie zostałoby mu wydane. Komendant Wojewódzki Policji w piśmie z dnia [...], stanowiącym odpowiedź na zapytanie Starosty, podtrzymał zasadność wniosku z dnia [...] informując, że kierowca odbył szkolenie już po tym, jak dopuścił się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła, w tej sytuacji odbycie szkolenia nie zmniejsza liczny punktów. Starosta uwzględnił wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji, ponieważ zgodnie z art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30 poz. 151 z późn. zm.) i § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 488), odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby. Taka sytuacja wystąpiła w przedmiotowej sprawie. Odnosząc się natomiast do drugiej kwestii podniesionej przez pełnomocnika strony organ I instancji zauważył, że zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, ewidencję pojazdów i kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego prowadzi Policja. Określonemu naruszeniu przypisuje odpowiednią liczbę punktów w skali i wpisuje do ewidencji. W dniu odbioru przez K. W. nowego prawa jazdy, tj. w dniu [...], Starosta nie posiadał wiedzy o przekroczeniu przez tego kierowcę dopuszczalnej liczby punktów, gdyż wniosek o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji wpłynął do organu [...].