Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 listopada 2014 r., sygn. II SA/Rz 911/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk WSA Elżbieta Mazur-Selwa /spr./ Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 listopada 2014 r. sprawy ze skargi K. C. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi K. C. jest decyzja [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej PWIS) z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...], o braku podstaw do stwierdzenia u K. C. choroby zawodowej w postaci - astmy oskrzelowej.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące okoliczności faktyczne i prawne; w dniu 11 maja 2009 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny [...] (dalej PPIS) otrzymał zgłoszenie podejrzenia u K. C. choroby zawodowej z poz. 6 wykazu chorób zawodowych, określone w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367). W postępowaniu ustalono, że K. C. była zatrudniona w Szpitalu Rejonowym [...], jako położna w sali porodowej od 16 maja 1977 r. do 31 grudnia 1977 r., zaś od 1 stycznia 1978 r. do 31 grudnia 1989 r. jako położna izby porodowej w S. ZOZ [...], a od 1 stycznia 1990 r. do chwili orzekania jako położna Poradni "K" w S. (wchodzącej do w skład ZOZ [...], a od 1 stycznia 1999 r. wchodzącej w skład ZOZ [...]). W trakcie wykonywanej pracy do obowiązków K. C., obok typowych obowiązków położnej, należało także przygotowanie płynów do sterylizacji sprzętu (wzierniki, rękawice) oraz do dezynfekcji podłóg, lamperii i bielizny. W tym celu przygotowywała roztwory środków dezynfekcyjnych: Aldesan, Septyl, Jodoseptan, Lizol, Chlooramina, Abacil, Eter, lizoformina, Skinsept, Aerodesin, Hospisept, Manusan. Roztwory te przygotowywała codziennie, a od około 2 lat dwa razy w tygodniu. K. C. zaopatrzona była w fartuch i rękawice (od około 5 lat są to rękawice lateksowe jednorazowego użytku). Wcześniej przez około 25 lat zatrudnienia używała rękawic wielokrotnego użytku, które moczyła w środkach dezynfekcyjnych w celu sterylizacji, a następnie je myła i talkowała. K. C. jako czynnik, który miał wpływ na rozwój astmy oskrzelowej, wskazała na talk. Pierwsze objawy choroby pojawiły się około 10 lat wstecz, lecz dopiero od 2 lat leczy się z rozpoznaniem astmy oskrzelowej. Od 5 czerwca 2009 r. przebywa na ciągłym zwolnieniu lekarskim, a w okresie od 1 do 21 lipca 2009 r. w sanatorium uzdrowiskowym P. , celem leczenia astmy oskrzelowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00