Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 października 2014 r., sygn. II SA/Wa 542/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Danuta Kania Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Sędzia WSA - Janusz Walawski Protokolant - starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2014 r. sprawy ze skargi S. O. na rozkaz personalny [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. uchyla zaskarżony rozkaz personalny oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny organu pierwszej instancji, 2. zaskarżony rozkaz personalny nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji na rzecz skarżącego S. O. kwotę 240 zł (dwieście czterdzieści złotych), tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
Raportem z dnia [...] listopada 2013 r. skarżący [...] S. O. zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji w P., o zwolnienie go ze służby w Policji w związku z nabyciem praw emerytalnych z dniem [...] stycznia 2014 r. w trybie art. 41 ust. 2 pkt 4 w zw. z art. 117 ustawy o Policji.
Komendant Miejski Policji w P. pismem z dnia [...] listopada 2013 r. poinformował skarżącego, że wyraża zgodę na zwolnienie ze służby z wyłączeniem art. 41 ust. 2 pkt 4, bowiem nie nabył on praw do emerytury z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej i w tej sytuacji podstawą prawną zwolnienia będzie art. 41 ust. 3 ustawy o Policji. Dalej dodał, że do stażu pracy został skarżącemu zaliczony okres pracy w gospodarstwie rolnym, jednakże nie wlicza się go do wysługi emerytalnej. W związku z tym do wysługi emerytalnej można zaliczyć tylko okres służby w Policji tj. od [...] grudnia 1990 r. do [...] stycznia 2014 r. i wyniesie on na dzień zwolnienia ze służby w Policji 23 lata 1 miesiąc i 7 dni.
Następnie Komendant Miejski Policji w P. rozkazem personalnym z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...], działając na podstawie art. 41 ust. 3 w zw. z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. (tekst jedn. z 2011 r. Dz. U. Nr 287, poz. 1687 ze zm.), z dniem [...] stycznia 2014 r. zwolnił skarżącego [...] S. O. ze służby w Policji. W uzasadnieniu - wskazując na opisany powyżej stan faktyczny - podał, że do pracowniczego stażu pracy wymienionemu policjantowi zaliczono pracę w gospodarstwie rolnym na podstawie oświadczenia z dnia [...] lipca 1994 r. oraz postanowienia Sądu Rejonowego z dnia [...] lutego1981 r. o nabyciu spadku - w łącznej wysokości 18 lat 5 miesięcy oraz 28 dni zgodnie z ustawą z dnia z dnia 20 lipca 1990 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 310) o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, przy czym okresu tego nie wlicza się do wysługi emerytalnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, do wysługi emerytalnej zalicza się posiadane przed przyjęciem do służby okresy składkowe i nieskładkowe, w rozumieniu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w aktach osobowych brak jest dokumentów potwierdzających pracę w cytowanych okresach składkowych i nieskładkowych. W związku z powyższym do wysługi emerytalnej funkcjonariusza zaliczono okres służby w Policji, tj. od dnia [...] grudnia 1990 r. do [...] stycznia 2014 r. i wynosi on na dzień zwolnienia ze służby w Policji łącznie 23 lata 1 miesiąc i 7 dni. W tej sytuacji zasadnym jest zwolnienie policjanta ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy o Policji.