Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 marca 2014 r., sygn. II SA/Wa 20/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Danuta Kania Sędzia WSA - Andrzej Góraj Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Protokolant - starszy sekretarz sądowy Sylwia Mikuła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2014 r. sprawy ze skargi W. L. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany rozkazu personalnego w zakresie zmiany terminu zwolnienia ze służby - oddala skargę -
Uzasadnienie
Komendant Wojewódzki Policji w O. rozkazem personalnym z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...], działając na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.), z dniem [...]sierpnia 2008 r. zwolnił ze służby w Policji skarżącego W. L. W uzasadnieniu podano, że powyższe rozstrzygnięcie uzasadnione było treścią orzeczenia Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w O. z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...], zgodnie z którą wymieniony został uznany za całkowicie niezdolnego do służby w Policji i zaliczony do [...] grupy inwalidzkiej w związku ze służbą, jak również raportu funkcjonariusza z dnia [...] sierpnia 2008 r. o zwolnienie ze służby w Policji z dniem [...] sierpnia 2008 r.
Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2011 r. W. L. wniósł o zmianę terminu zwolnienia ze służby na podstawie art. 154 § 1 k.p.a. w zw. z art. 117 ust. 1 ustawy o Policji. Wniosek swój uzasadnił faktem, iż został wprowadzony w błąd przez pracowników Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w O. na temat okoliczności faktycznych dotyczących nabycia przez niego uprawnień emerytalnych wynikających z zaliczenia mu okresu służby wojskowej w armii byłego ZSRR, który to okres nie został uwzględniony przez Zakład Emerytalno - Rentowy MSWiA w O.
Komendant Wojewódzki Policji w O. decyzją z dnia [...] września 2011 r. nr [...], działając na podstawie art. 155 k.p.a., odmówił zmiany rozkazu personalnego nr [...] w zakresie zmiany terminu zwolnienia ze służby. W uzasadnieniu natomiast podał, że skarżący nabył prawa w rozumieniu art. 155 k.p.a., tj. prawo do świadczeń wymienionych w art. 114 ust. 1 - 2, art. 117 ust. 1 - 2 oraz wypłaty nagrody rocznej za 2008 r. za okres 8 miesięcy na podstawie art. 110 ust. 2 oraz ust. 4 pkt 3 ustawy o Policji, a ponadto prawo ubiegania się o przyznanie renty inwalidzkiej. Natomiast zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą, organ administracji nie jest związany podaną podstawą prawną, bowiem to treść żądania wyznacza stosowną normę prawa materialnego, która będzie miała zastosowanie w konkretnej sprawie.