Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 października 2014 r., sygn. II SA/Ol 860/14

 

Dnia 28 października 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Matczak Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2014 roku sprawy ze skargi A Ż., S. Ż. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie opłaty legalizacyjnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 12 marca 2013 r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O. wstrzymał prowadzenie robót budowlanych polegających na rozbudowie i nadbudowie budynku mieszkalnego na działce nr "[...]", wykonywanych przez A. i S.Ż. i nałożył na inwestorów obowiązek przedstawienia, w terminie sześciu miesięcy od dnia otrzymania postanowienia: czterech egzemplarzy projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczegółowymi oraz zaświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy Prawo budowlane, aktualnym na dzień opracowania projektu. Organ pierwszej instancji podał w uzasadnieniu, że w wyniku kontroli sąsiedniego budynku, którego właścicielka zgłosiła pękanie ścian, spowodowane rozbudową i nadbudową budynku inwestorów, ustalono, że wykonane przez nich roboty zostały przeprowadzone bez wymaganego pozwolenia na budowę.

Postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2014 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O., w związku z rozbudową i nadbudową budynku mieszkalnego na opisanej wyżej działce, ustalił inwestorom opłatę legalizacyjną w kwocie 50.000 zł.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia podał, że inwestorzy wykonali nałożone na nich obowiązki, co, stosownie do art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U.

z 2013 r., poz. 1409 z późn. zm.), stanowiło podstawę do ustalenia opłaty legalizacyjnej. PINB podał ponadto sposób ustalenia wysokości przedmiotowej opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00