Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 października 2014 r., sygn. I SA/Go 515/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant Asystent sędziego Marta Świetlik po rozpoznaniu w dniu 29 października 2014 r. na rozprawie sprawy ze skargi D.K., M.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarżący D.K. i M.K. wnieśli skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] lipca 2014 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie odmowy zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od dnia [...] maja 2004 r. w kwocie 30.411,00 zł.
Rozstrzygnięcia organów podatkowych zapadły na podstawie następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.
W dniu 12 grudnia 2013 r. skarżący złożyli w Urzędzie Skarbowym wniosek VZM-1 o zwrot niektórych wydatków poniesionych w związku z budową budynku mieszkalnego zrealizowaną w 2011 r. w kwocie 30.411,00 zł. Wraz z wnioskiem Podatnicy przedłożyli 3 załączniki VZM-l/C oraz kserokopie 62 faktur.
W wyniku analizy wniosku organ I instancji ustalił, iż brak było pozwolenia na budowę oraz, że skarżący dokonali m.in. odliczenia zakupu: 11 szt. kabin prysznicowych (faktura VAT nr [...] z dnia [...].12.2011 r.) oraz 11 szt. szafek z umywalką (faktura VAT nr [...] z dnia [...].02.2012 r.).
W celu zweryfikowania, czy wydatki dotyczyły zaspokojenia celów mieszkaniowych podatników organ podatkowy wezwał ich do dostarczenia pozwolenia na budowę oraz projektu budowlanego nieruchomości. W dniu 11 marca 2014 r. skarżący przedłożył decyzję nr [...] z dnia [...] marca 2011 r. zmieniającą decyzję z dnia [...] października 2009 r. nr [...] oraz projekt zamienny do pozwolenia na budowę. Z uwagi na fakt, iż z dostarczonej decyzji wynikało, że nieruchomość została wybudowana w [...] oraz, że projekt budynku przewidywał utworzenie 8 pokoi, 8 łazienek oraz 2 kuchni, organ podatkowy wezwał podatników aby wyjaśnili, czy poniesione w latach 2011-2012 wydatki związane z pracami budowlanymi w budynku położonym na działce nr [...] były związane z czynnościami, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, a także, czy budynek budowany był z zamiarem wynajmowania w nim pokoi. W dniu 13 marca 2014 r. skarżący złożyli pismo, w którym oświadczyli, że nie dokonywali budowy budynku jako podatnicy podatku od towarów i usług oraz, że budowa realizowana była bez zamiaru wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Organ I instancji na podstawie decyzji nr [...] z dnia [...] października 2009 r. ustalił. że udzielone skarżącym pozwolenie na budowę dotyczyło budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...], co potwierdza również treść projektu architektonicznego, w którym obiekt został opisany jako budynek mieszkalny jednorodzinny. W opisie ogólnym, w punkcie "przeznaczenie i program użytkowy obiektu" zawarto informację, że budynek będzie użytkowany jako budynek mieszkalny jednorodzinny, Jednocześnie organ podatkowy ustalił następujące okoliczności: