Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 września 2014 r., sygn. I SA/Wr 1631/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Kamieniecka, Sędziowie Sędzia WSA - Tomasz Świetlikowski, Sędzia WSA - Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant starszy referent sądowy Katarzyna Trzęsicka, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 11 września 2014 r. sprawy ze skargi : M. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnia Ministra Finansów z dnia [...] 2014 r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana; III. zasądza od Ministra Finansów tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem 0/100) złotych.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi M. W. (dalej: skarżący, wnioskodawca) jest interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie: podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę jawną.
W złożonym w dniu 12 grudnia 2013 r. wniosku o interpretację dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) w spółkę jawną (S.J.) zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: "SKA" lub "Spółka"). Przedmiotem działalności SKA będzie m.in. inwestowanie w udziały/akcje spółek kapitałowych oraz w spółki osobowe m.in. poprzez bycie komandytariuszem spółki komandytowej (PKD 70.10.Z). W związku z tym SKA może uzyskiwać przychody m.in. z podziału zysków wypracowywanych przez spółkę komandytową (dalej S.K.). W przyszłości Wnioskodawca nie wyklucza przekształcenia SKA w spółkę jawną (S.J.) (przekształcona spółka nie zmieni przedmiotu swojej działalności) a następnie jej likwidacji (w tym możliwe jest rozwiązanie Spółki w wyniku jednomyślnej uchwały wspólników bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego).