Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 września 2014 r., sygn. II SA/Ol 683/14

 

Dnia 16 września 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2014 roku sprawy ze skargi M. P., S.P. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie opłaty legalizacyjnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 11 maja 2011 r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O., nałożył na M. i S.P. obowiązek trwałego zabezpieczenia przed dostępem osób postronnych samowolne wybudowanie garażu o konstrukcji drewnianej, na działce nr "[...]" oraz przedłożenia: zaświadczenia Wójta Gminy M. o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, czterech egzemplarzy projektu budowlanego wraz z opiniami i niezbędnymi uzgodnieniami (wszystkie branże), oświadczenia o posiadanym prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane -

w terminie 90 dni od daty otrzymania postanowienia. W uzasadnieniu organ podał, że na opisanej wyżej działce inwestorzy w 1999 r. wybudowali bez pozwolenia na budowę, przy ścianie murowanego budynku gospodarczego, drewniany budynek "[...]". Budynek przykryty został dachem jednospadowym pokrytym papą, poszycie ścian stanowią płyty wiórowe. Wewnątrz wykonano betonową posadzkę oraz instalację elektryczną. Obiekt ten jest użytkowany jako garaż na samochód osobowy. Organ wyjaśnił, że nałożone obowiązki umożliwią legalizację obiektu.

Następnie, decyzją z dnia 21 sierpnia 2012 r. organ pierwszej instancji zatwierdził projekt budowlany przedmiotowego garażu oraz nałożył na inwestorów obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie tego obiektu. Wskazał w uzasadnieniu, że w dniu 9 lipca 2012 r. inwestor dostarczył komplet dokumentów niezbędnych do legalizacji samowoli budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00