Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 września 2014 r., sygn. II SA/Ol 397/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant specjalista Jakub Borowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 września 2014r. sprawy ze skargi D. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie dodatku mieszkaniowego 1. oddala skargę; 2. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na rzecz adwokata K. Sz. kwotę 240zł (dwieście czterdzieści złotych) powiększoną o należny podatek VAT tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną z urzędu.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 31 maja 2013 r. D. P. zwrócił się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o przyznanie mu dodatku mieszkaniowego. Podał, iż jednoosobowo zajmuje lokal mieszkalny położony w A przy ul A, który nie jest wyposażony w instalację gazu przewodowego, centralnie ogrzanej ciepłej wody i centralnego ogrzewania. Nie wskazał tytułu prawnego uprawniającego go do zajmowania lokalu. Do wniosku załączył deklarację o wysokości dochodów za okres trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku oraz pozew o ustalenie skierowany przeciwko TBS A i Gminie A.
Decyzją z dnia "[...]" działający z upoważnienia Burmistrza A, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odmówił D. P. przyznania dodatku mieszkaniowego.W uzasadnieniu decyzji podniósł, iż organ wystąpił do zarządcy budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny zajmowany przez wnioskodawcę o udzielenie informacji, czy posiada on tytuł prawny do zajmowanego lokalu oraz o wskazanie, czy ponosi wydatki za lokal. Pismem z dnia 16 grudnia 2013 r. zarządca budynku podał, że D. P. zajmuje lokal mieszkalny bez tytułu prawnego - odmówił zawarcia umowy najmu, nie oczekuje na przyznanie lokalu socjalnego lub zamiennego, za zajmowany lokal naliczane jest odszkodowanie z tytułu zajmowania lokalu bez tytułu prawnego oraz pozostałe opłaty. Wskazano w decyzji, że krąg osób uprawnionych do dodatku jest zamknięty i nie może być interpretowany rozszerzająco, zaś wnioskodawca powinien posiadać jeden z wymienionych tytułów prawnych do zajmowanego lokalu. Podano również, że Urząd Miasta w A poinformował w piśmie z 29 listopada 2012 r., że D. P. w dniu 31 sierpnia 2012 r. otrzymał ofertę wynajęcia lokalu socjalnego w którym obecnie mieszka bo został do niego przekwaterowany przez komornika zgodnie z wyrokiem sądu o eksmisji, lecz umowy nie podpisał. Poprzez zaproponowanie zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego i przekwaterowanie gmina wypełniła swoje zobowiązanie, wskutek czego D. P. nie znajduje się na liście osób oczekujących na przyznanie innego lokalu socjalnego. Organ I instancji przyjął zatem, że z uwagi na fakt, iż wnioskodawca przebywa w lokalu bez jakiejkolwiek umowy, to nie dysponuje on prawem, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, zaś z uwagi na niefigurowanie na liście osób oczekujących na przyznanie prawa do lokalu socjalnego odmówiono przyznania wnioskowanego świadczenia.