Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 września 2014 r., sygn. II SA/Kr 902/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel Sędziowie: WSA Renata Czeluśniak (spr.) WSA Aldona Gąsecka-Duda Protokolant: Maciej Żelazny po rozpoznaniu w dniu 19 września 2014 r. na rozprawie sprawy ze skargi "M" Spółki z o.o. Spółki komandytowej z siedzibą w W. na decyzję Wojewody [...] z dnia 15 kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zamiaru wykonania robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta decyzją nr [...] z dnia 20 marca 2014 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) oraz art. 104 kpa - po rozpatrzeniu zgłoszenia z dnia 12 marca 2014 r. - wniósł sprzeciw wobec zamiaru wykonania przez "M" Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w W. robót budowlanych określonych przez inwestora jako budowa muru ogrodzeniowego, a polegających na budowie elementu konstrukcyjnego (ściany nośnej) budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy ok. 52 m2 usytuowanych na działkach nr [...] i [...] obr. [...] jedn. ewid. [...] przy ul. P. w K..

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że z przedłożonych przez inwestora materiałów wynika, że przedmiotem zgłoszenia jest budowa muru ogrodzeniowego w granicy działek nr [...] i [...] jako ściana żelbetowa o grubości 20 cm na żelbetowej ławie fundamentowej o wymiarach 50 x 30 cm. Wysokość projektowanego muru będzie wynosiła od 2,40 m do 2,85 m ze względu na spadek terenu, a projektowana ściana będzie równocześnie stanowiła element konstrukcyjny budynku gospodarczego jako ściana nośna na działce [...] oraz element architektoniczny dla działki [...]. Powierzchnia zabudowy budynku gospodarczego, w którym planuje się roboty budowlane celem wykonania ściany, wynosi ok. 52 m2. W ocenie organu I instancji planowane ogrodzenie stanowi jednocześnie budowę ściany (elementu konstrukcyjnego) budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy przekraczającej 25 m2, a więc zarówno budowa, jak i przebudowa takiego obiektu nie została zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Prezydent podkreślił, że zgłaszanych robót budowlanych nie można zakwalifikować jako wymienionych w art. 29-31 Prawa budowlanego, a których realizacja jest zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i może być wykonywana na podstawie zgłoszenia. Ponadto organ I instancji poinformował, że zgłaszana inwestycja jest zlokalizowana na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru "[...]" i winna być zgodna z tym planem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00