Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 sierpnia 2014 r., sygn. II SA/Gl 429/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędzia WSA Piotr Broda, Protokolant specjalista Beata Bieroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2014 r. sprawy ze skargi E. R. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę publiczną oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda [...], działając na podstawie art. 73 ust. 1 i 3 w zw. z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 133, poz. 872 ze zm. - dalej zwanej ustawą) decyzją z dnia [...]r. nr [...], stwierdził nabycie z mocy prawa przez Gminę W. z dniem [...]r. własności nieruchomości zajętej pod drogę gminną - ul. [...], położonej w W., obręb 0001 W., oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 1 o pow. 0,0151 ha, powstałej w wyniku zmian gruntowych działki nr 2, opisanej w księdze wieczystej [...] prowadzonej przez Sąd Rejonowy w W., stanowiącej w dniu [...] r. współwłasność E. R., W. R. i R. R.

Wnioskami z dnia 4 listopada 2013 r., przekazanymi Staroście [...] zgodnie z właściwością przez Prezydenta Miasta W. przy piśmie z dnia [...]r., E. R. i W. R. wystąpili o ustalenie i wypłatę odszkodowania za przedmiotową nieruchomość z tytułu zajęcia pod drogę publiczną.

Po rozpoznaniu tych wniosków Starosta [...] decyzją z dnia

[...]r. nr [...] umorzył w całości jako bezprzedmiotowe postępowanie w sprawie ustalenia i wypłaty powyższego odszkodowania. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji powołał m.in. art. 73 ust. 4 ustawy wyjaśniając, że przepis ten stanowi, że wniosek o odszkodowanie winien być złożony w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2005 r., a po upływie tego okresu roszczenie wygasa. Zdaniem organu pierwszej instancji, wskazany przez ustawodawcę termin składania wniosków ma charakter terminu zawitego, który jest nieprzywracalny. Nadto, Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 15 września 2009 r. sygn. akt P 33/07 (Dz.U. Nr 160, poz. 1275) orzekł o zgodności tego przepisu z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483 ze zm. - dalej zwanej Konstytucją). Tymczasem wnioski E. R. i W. R. wpłynęły do organu w dniu 19 listopada 2013 r., a zatem po upływie powyższego terminu, co oznacza, że roszczenie wygasło.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00