Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 lipca 2014 r., sygn. I SA/Po 102/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: ref. staż. Martyna Dziubałka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lipca 2014 r. sprawy ze skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2005 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...] decyzją z [...] marca 2011 r., nr [...], określił P. K. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące sierpień, wrzesień i listopad 2005 r., zobowiązanie podatkowe za grudzień 2005 r. oraz umorzył postępowanie podatkowe za październik 2005 r., z uwagi na upływ terminu przedawnienia.

W motywach rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał m.in., że w 2005 r. P. K. prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych pod firmą "X.". W toku postępowania podatkowego ustalono, że podatnik zawyżył podatek naliczony, odliczając VAT z faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, wystawionych przez "Y." W. J. Podniesiono, że poza fakturami oraz dowodami KP nie przedstawił innych dowodów, że usługi udokumentowane spornymi fakturami zostały wykonane przez ich wystawcę. W związku z poczynionymi ustaleniami Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...] stwierdził, że podatnik odliczając podatek naliczony z faktur wystawionych przez "Y." W. J. naruszył przepisy art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PTU") i przepisy wykonawcze do nich, a regulujące zasady dotyczące ograniczeń w dokonywaniu odliczeń podatku naliczonego.

W odwołaniu z dnia [...] kwietnia 2011 r. podatnik wniósł o uchylenie powyższej decyzji w całości oraz umorzenie postępowania. Kwestionowanej decyzji zarzucił naruszenie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm. - obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p.") regulujących kwestie przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz określających zasady prowadzenia postępowania podatkowego. Jednocześnie, powołując się na przepisy art. 216 i art. 237 O.p. w zw. z art. 180, art. 181 i art. 187 § 3 O.p. zaskarżył postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...] grudnia 2010 r., z dnia [...] stycznia 2011 r. i z dnia [...] marca 2011 r., w których odmówiono przeprowadzenia wnioskowanych przez stronę środków dowodowych. Podatnik wniósł także o ewentualne przeprowadzenie w ramach postępowania odwoławczego środków dowodowych, na okoliczności wskazane w pismach procesowych złożonych w toku postępowania pierwszoinstancyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00