Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 lipca 2014 r., sygn. I SA/Ol 336/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod (sprawozdawca), sędzia WSA Zofia Skrzynecka, Protokolant referent stażysta Milena Małyszko, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 16 lipca 2014r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" o nr "[...]" w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania J. P., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 7 listopada 2013r. nr "[...]" w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej oraz podatku od towarów i usług.

Z motywów rozstrzygnięcia wynika, że: Przekraczając w dniu 29.09.2013r. granicę Unii Europejskiej na przejściu granicznym w G., J. P. (dalej podatnik, odwołujący się, skarżący) dokonał zgłoszenia celnego przywozu 70 litrów oleju napędowego w zbiorniku pojazdu osobowego marki "[...]" o numerze rejestracyjnym "[...]", oraz 10 litrów w przenośnym kanistrze. Zgłoszenie to poddano kontroli celnej. Podjęto też czynności mające na celu przesłuchanie podróżnego na okoliczność celu podróży, częstotliwości przejazdów i przeznaczenia paliw silnikowych podlegających zwolnieniu z należności celnych. J. P. nie wyraził zgody na przesłuchanie.

W toku wszczętego następnie postępowania organ podatkowy I instancji dokonał analizy częstotliwości przekraczania przez zgłaszającego granicy Unii Europejskiej, zarejestrowanego w Systemie Informatycznego Wspomagania Odpraw Celnych (dalej system SOC-O). Ustalił, że dokonuje on przywozów paliwa z dużą częstotliwością, przekraczającą zwykłe potrzeby kierowcy. Zgłaszający w okresie od 29.08.2013r. do 29.09.2013r. 24-krotnie przekraczał bowiem granicę polsko-rosyjską i wprowadził na obszar celny Unii 1160 litrów oleju napędowego. Oprócz paliwa deklarował za każdym razem również wyroby tytoniowe oraz alkoholowe. W ocenie organu I instancji, wwiezione na obszar celny Unii w dniu 29.09.2013r. paliwo nie mogło zostać objęte zwolnieniem z należności przywozowych na podstawie art. 41 rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. Urz. WE L 324 z dnia 10 grudnia 2009r.). Nie zostały bowiem spełnione warunki zwolnienia od należności podatkowych, określone w art. 56 ust. 1, 5 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.), ustanowione zgodnie z przepisami Dyrektywy Rady 2007/74/WE z dnia 20 grudnia 2007r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy ( Dz.U L 346 z 29.12.2007,s.6 ). Aktywność podróżnego w zakresie przywozu paliwa na obszar celny Wspólnoty jednoznacznie narusza definicję "towarów pozbawionych charakteru handlowego" których obejmowanie procedurą celną powinno mieć charakter sporadyczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00