Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 lipca 2014 r., sygn. II SA/Kr 622/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Darmoń (spr.) Sędziowie : Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędzia WSA Iwona Niżnik-Dobosz Protokolant : Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2014 r. sprawy ze skargi G. W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 24 lutego 2014 r., znak: [...] w przedmiocie zwrotu podania skargę oddala.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 31 stycznia 2014 r., znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] po rozpoznaniu pisma nazwanego "zażaleniem na bezczynność Prezydenta Miasta " z dnia 6 grudnia 2013 r, złożonego przez G. W. - działając na podstawie art. 66 § 3, art. 127 § 3 k.p.a. zwróciło podanie.

W uzasadnieniu postanowienia Kolegium wskazało, że pismem z dnia 6 grudnia 2013 roku nazwanego " zażaleniem na bezczynność Prezydenta Miasta " G. W. zwrócił się do SKO w [...] o wyznaczenie dodatkowego terminu załatwienia sprawy z wniosku G. W. z dnia 3 lipca 2013 roku w przedmiocie wydania zezwolenia na budowę grobu murowanego w miejsce istniejącego grobu ziemnego. Strona złożyła także wniosek o zarządzenie wyjaśnienia przyczyn niezałatwienia sprawy w terminie.

Zgodnie z art. 66 § 3 k.p.a. jeżeli podanie wniesiono do organu niewłaściwego, a organu właściwego nie można ustalić na podstawie danych podania, albo gdy z podania wynika, że właściwym w sprawie jest sąd powszechny, organ, do którego podanie wniesiono, zwraca je wnoszącemu. Zwrot podania następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] stwierdziło swoją niewłaściwość w sprawie i w konsekwencji brak koniecznej przesłanki do podjęcia i prowadzenia postępowania.

Kolegium właściwe jest do rozpatrywania środków zaskarżenia od orzeczeń wydawanych przez jednostki samorządu terytorialnego w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej.

Pismo skierowane do Kolegium pomimo nazwy nadanej mu przez stronę nie jest zażaleniem na bezczynność w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, gdyż jak wynika z jego treści, dotyczy ono sprawy wydania zezwolenia na budowę grobu murowanego w miejsce istniejącego grobu ziemnego. Podstawowym aktem prawnym regulującym sprawy cmentarzy jest ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r. (Dz. U. z 2011 Nr 118 poz. 687). Ponadto przepisami prawa miejscowego regulującymi sprawy wydania zezwolenia na budowę grobu murowanego w miejsce istniejącego grobu ziemnego są Uchwała nr CXIII/1142/06 Rady Miasta Krakowa z dnia 21 czerwca 2006 r. w sprawie nadania statutu Zarządowi Cmentarzy Komunalnych w K. (Dz. Urz. Województwa Małopolskiego z 2006 r., Nr 382, poz. 2438) . oraz Uchwała Nr VIII/69/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie zasad korzystania z cmentarzy komunalnych oraz opłat za korzystanie z cmentarzy i urządzeń cmentarnych (Dz. Urz. Województwa Małopolskiego z 2011 r., Nr 132, poz. 1104) . W przepisach tych nie ma zapisów pozwalających na przyjęcie, że w sprawach budowy grobu murowanego wydawane są decyzje administracyjne. Kolegium wskazuje także, że zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą sądów cywilnych sprawy dotyczące budowy, grobu, prawa do dysponowania grobem należą do kompetencji sądów powszechnych. Tym samym Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie ma możliwości merytorycznego ustosunkowania się do powyższego pisma.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00