Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 lipca 2014 r., sygn. I SA/Gd 619/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Zawiślińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 1 lipca 2014 r. sprawy ze skargi "A", spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. akt [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2005 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z 17 grudnia 2010 r., nr [...]; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz strony skarżącej kwotę 24.621 (dwadzieścia cztery tysiące sześćset dwadzieścia jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Gd 619/14
UZASADNIENIE
I.
Wyrokiem z 19 października 2011 r., w sprawie sygn. akt I SA/Gd 930/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę strony skarżącej "A", sp. z o.o. z siedzibą [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2005 r.
Stan sprawy: w złożonej korekcie deklaracji na podatek od nieruchomości za 2005 r. strona wyłączyła z przedmiotu opodatkowania budowle o wartości 62.711.096 zł, powołując się na zwolnienie z opodatkowania wynikające z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r., nr 9, poz. 84 ze zm., dalej: u.p.o.l.), a mianowicie budowle infrastruktury portowej oraz zajęte pod nie grunty.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze, podobnie jako organ pierwszej instancji, nie podzieliło stanowiska strony uznając, że zwolnienie od podatku przewidziane w art. 7 ust.1 pkt 2 u.p.o.l. - w odniesieniu do wskazanych budowli - nie przysługuje. Organ stwierdził, że obiekty wykazane przez spółkę są wprawdzie budowlami w rozumieniu prawa budowlanego oraz położone są w granicach portu morskiego, jednakże nie są przeznaczone do świadczenia usług przez podmiot zarządzający tym portem, utworzony na podstawie ustawy. Z materiału dowodowego wynika, że posiadane i wybudowane budowle są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na przeładunku ropy naftowej i paliw płynnych. Tego przedmiotu działalności przedsiębiorstwa nie sposób zaliczyć do zadań, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 2002 r. Nr 110 poz. 967 ze zm., dalej jako u.p.p.m.). Tym samym, zdaniem organu, przedmiotowe budowle i zajęte pod nie grunty nie są objęte zwolnieniem podatkowym przewidzianym w art. 7 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l.