Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Sz 37/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.), Sędzia WSA Maria Mysiak, Protokolant sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz Spółki A. kwotę [...] ([...]) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 16 grudnia 2011 r. Prezydent Miasta ustalił wobec Przedsiębiorstwa T. jednorazową opłatę planistyczną w wysokości [...] zł
z tytułu wzrostu wartości nieruchomości działki gruntu nr [...] o powierzchni [...] ha, położonej przy ulicy [...], na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru miasta [...]" oraz sprzedażą tej nieruchomości.
Rozpatrując odwołanie wskazanej Spółki od powyższego rozstrzygnięcia Samorządowe Kolegium Odwoławcze - decyzją z dnia [...] r. uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
Argumentując swoje stanowisko Kolegium podało, że jako kryterium ustalenia wartości nieruchomości organ wydający decyzję o opłacie winien przyjąć faktyczny sposób wykorzystywania nieruchomości, nie zaś jej przeznaczenie w planie oraz powołując się na art. 37 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dodał, że ustalenie faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości stanowi okoliczność o podstawowym znaczeniu bowiem bezpośrednio wpływa na ustalenie wartości nieruchomości.