Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Łd 533/14

 

Dnia 4 czerwca 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Cezary Koziński Sędziowie: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędzia NSA Teresa Porczyńska (spr.) Protokolant: St. asystent sędziego Joanna Skrzypczak-Zajger po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2014 roku sprawy ze skargi A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych od przychodów z tytułu dywidendy pobranym przez płatnika za lipiec 2006 roku 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 3 048 (trzy tysiące czterdzieści osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w Ł. z dnia [...] odmawiającą A. stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych od przychodów z tytułu dywidendy, pobranym przez płatnika za miesiąc lipiec 2006 r.

A. - fundusz inwestycyjny, zajmujący się działalnością inwestycyjną, w tym pomnażaniem środków zgromadzonych przez jego uczestników m.in. poprzez inwestycje w papiery wartościowe spółek kapitałowych, w tym również w akcje polskich spółek, wystąpił do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w Ł. z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych w kwocie 74.741,18 zł, powstałej w wyniku pobrania w latach 2005-2007 przez płatnika - B. S.A. zryczałtowanego podatku od dywidend wypłacanych na rzecz Funduszu z zastosowaniem stawki 15%.

Uzasadniając żądanie stwierdzenia nadpłaty wnioskodawca podniósł, że przepisy prawa polskiego regulujące opodatkowanie zagranicznych funduszy inwestycyjnych, w zakresie obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidend, przy jednoczesnym zwolnieniu krajowych funduszy inwestycyjnych z tego podatku, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), powoływanej dalej w skrócie jako: "UPDOP", są niezgodne z art. 63 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (który zastąpił obowiązujący do końca listopada 2009 r. art. 56 ust. 1 Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską) ze względu na naruszenie swobody przepływu kapitału.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00