Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 czerwca 2014 r., sygn. I SA/Kr 202/14

 

|Sygn. akt I SA/Kr 202/14 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 11 czerwca 2014 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki (spr.), Sędziowie: WSA Agnieszka Jakimowicz, WSA Ewa Michna, Protokolant: st.sekr.sąd. Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 czerwca 2014 r., sprawy ze skargi E. Sp. z o.o. w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 8 października 2013 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych).

Uzasadnienie

Pismem z dnia 17 lipca 2013 r. E. sp. z o.o. w K. złożył wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży majątku przejętego w wyniku likwidacji spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej "Wspólnik" lub "Spółka") jest właścicielem udziałów spółki z ograniczona odpowiedzialnością - dalej "Spółka Y". Spółka Y zajmuje się przede wszystkim działalnością górniczą. Działalność górnicza Spółki Y prowadzona jest w ramach zakładu górniczego w rozumieniu przepisów ustawy prawo geologiczne i górnicze. Zarówno Wspólnik, jak i Spółka Y mają siedzibę w Polsce i podlegają w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Żadna z tych spółek nie korzysta ze zwolnienia całości swoich dochodów od opodatkowania. Na dzień dzisiejszy Wspólnik posiada bezpośrednio 100% udziałów Spółki Y. Należy przy tym zaznaczyć, że pierwsze udziały w Spółce Y Wspólnik nabył w 2001 r. W kolejnych latach Wspólnik sukcesywnie zwiększał swój udział w Spółce Y. Od ponad 2 lat Wspólnik nieprzerwanie posiada ponad 100% udziałów Spółki Y. Planowana jest likwidacja Spółki Y. Wspólnik zakłada, że w momencie likwidacji nabędzie wszystkie składniki majątkowe Spółki Y. W majątku Spółki Y znajdować będą się przede wszystkim grunty. Dodatkowo w majątku Spółki Y mogą znajdować się środki trwałe (samochody lub/i maszyny). Na chwilę obecną Wspólnik nie jest jednak w stanie dokładnie wskazać składników majątkowych, które będą własnością Spółki Y w chwili likwidacji. Trudno na chwilę obecną przesądzić, czy i ewentualnie które składniki majątku będą zbyte w trakcie postępowania likwidacyjnego, dlatego też Wspólnik prosi o przyjęcie założenia, że w związku z likwidacją Wspólnik nabędzie składniki majątkowe Spółki Y takie jak: środki trwałe podlegające w Spółce Y amortyzacji i grunty. Wspólnik zakłada, że wartość majątku Spółki Y na dzień likwidacji tej spółki będzie większa od wydatków poniesionych przez Wspólnika na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce Y. Wycena poszczególnych składników majątkowych stanowiących własność Spółki Y zostanie przygotowana przez rzeczoznawcę na potrzeby przeprowadzanego postępowania likwidacyjnego. Składniki majątkowe, które stanowiłyby własność Spółki Y na dzień likwidacji tej spółki nie były do Spółki Y wniesione jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Po likwidacji Spółki Y i przejęciu składników majątku tej spółki Wspólnik:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00