Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 czerwca 2014 r., sygn. II SA/Gd 177/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant: Sekretarz sądowy Izabela Adamowicz po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2014 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi D. S. i P. S. na decyzję Wojewody z dnia 3 lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie wykonania obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 16 grudnia 2013 r. Starosta [...] na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.) wniósł sprzeciw w sprawie przyjęcia zgłoszenia robót budowlanych z dnia 6 grudnia 2013 r. D. S. i P. S., polegających na budowie parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy wynoszącej 24 m ² na terenie działki nr [...] w miejscowości S., gmina K.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że prawidłowa interpretacja treści art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego, wskazuje iż przepis ten umożliwia budowę wskazanych w nim obiektów, tj. budynku gospodarczego, altany czy wiaty, jako uzupełniających zabudowę działki budowlanej i towarzyszących jej funkcjonalnie. Brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, a w konsekwencji brak obowiązku uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, dotyczy realizacji tylko tych inwestycji, które są związane już z istniejącą zabudową. Organ powołał się w tym zakresie na stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wyrażone w wyroku z dnia 29 kwietnia 2010 r. sygn. akt II SA/Gd 66/10. W przedmiotowym przypadku zachodzą przesłanki do odrzucenia zgłoszenia, gdyż na terenie objętym zgłoszeniem nie istnieje budynek mieszkalny, dla którego zgłaszany budynek gospodarczy będzie pełnił funkcję uzupełniającą. Ponadto dla działki, na której planowana jest inwestycja, brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Budowa zgłaszanych budynków odbyłaby się poza kontrolą organów w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Tak więc zgłaszane roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00