Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 maja 2014 r., sygn. II SA/Wa 413/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj, Iwona Dąbrowska, Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk (spraw.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Duszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2014 r. sprawy ze skargi A. A. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej jako Prezes ZUS) decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] odmawiającą przyznania I. A. renty rodzinnej w drodze wyjątku.
W uzasadnieniu powyższej decyzji Prezes ZUS wskazał, iż przyznanie świadczenia na podstawie art. 83 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.) jest możliwe, jeżeli wnioskodawca spełnia łącznie wszystkie przesłanki, o jakich mowa w tym przepisie, a brak choćby jednej z nich wyklucza możliwość przyznania świadczenia.
Z akt sprawy zaś wynika, że wnioskodawczyni - A. A. otrzymuje pomoc pieniężną z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w P. (dalej jako PCPR). Zgodnie zaś z ugruntowanym orzecznictwem sądów administracyjnych świadczenia określone w art. 83 ww. ustawy można przyznać tylko "w drodze wyjątku", a więc w sytuacjach zupełnie szczególnych. Chodzi przede wszystkim o przypadki, gdy osoba zainteresowana znajduje się w sytuacji faktycznej i prawnej, która uniemożliwia jej zdobycie, ani ubieganie się o podstawowe środki utrzymania. Przy ocenie otrzymywanych świadczeń pieniężnych należy uwzględniać nie tylko ich wysokość, ale także ich stabilność i charakter (por. wyrok NSA z 20 kwietnia 2010 r. sygn. akt I OSK 150/10 i wyrok WSA z dnia 25 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 1431/11). Otrzymywana przez stronę pomoc pieniężna ma charakter stały i w swej istocie ma na celu zapewnienie niezbędnych środków utrzymania.