Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 maja 2014 r., sygn. II SA/Po 890/13
Dnia 14 maja 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Sędzia WSA Jakub Zieliński Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2014 roku sprawy ze skargi K. D. - Z. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] kwietnia 2013 roku nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] kwietnia 2013 r. Rada Miejska na podstawie art. 18 ust. 2 pkt.5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 nr 142, poz.1591), art. 20 ust.1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz.647) z związku z Uchwałą Rady Miejskiej z dnia [...] czerwca 2009 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obręb R. oraz po stwierdzeniu zgodności z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obręb R. (pow. ca. 380,8 ha). W dniu 10 czerwca 2013 r. do Rady Miejskiej wpłynęło wezwanie do usunięcia naruszenia prawa skierowane przez p. K. D.-Z., E. M., Z. M., R. N., K. N., G. P., A. Ł., M. Ł., B. K.-K. oraz A. K. Organ administracji nie udzielił odpowiedzi na ww. wezwanie.
Dnia 26 lipca 2013 r. wpłynęła skarga ww. podmiotów na uchwałę Nr [...], która została przekazana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
W przedmiotowej skardze Skarżący działający przez profesjonalnego pełnomocnika radcę prawnego G. W. zarzucili organowi istotne naruszenia prawa, tj. art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647 z późn. zm.; dalej zwanej "u.p.z.p.") poprzez: brak podjęcia przez Radę odrębnej uchwały dotyczącej stwierdzenia zgodności planu miejscowego ze studium; rozpatrzenie uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez Burmistrza Miasta i Gminy bez zachowania właściwej formy, tj. zarządzenia; rozważenie przez Radę Miejską jedynie listy uwag nieuwzględnionych przez Burmistrza, zamiast zapoznania się z każdą z nich z osobna; brak wyraźnego wskazania w załączniku nr 2 do uchwały, które uwagi zostały uwzględnione. W ocenie skarżących Rada uznała część uwag, a wobec powyższego winna zwrócić projekt planu Burmistrzowi celem dokonania zmian i stosownych uzgodnień, a następnie dokonać oceny ostatecznej wersji projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod względem jego zgodności ze studium. Kolejny zarzut Skarżących stanowi naruszenie art. 19 ust. 1 u.p.z.p., poprzez istnienie różnic pomiędzy uchwalonym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego a projektem wyłożonym do publicznego wglądu dotyczących zmienionych postanowień oraz wprowadzenia dodatkowych paragrafów. Projekt planu w opinii Skarżących nie został wyłożony ponownie do publicznego wglądu mimo wprowadzonych do niego zmian.