Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 maja 2014 r., sygn. II SA/Kr 302/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda WSA Renata Czeluśniak WSA Paweł Darmoń (spr.) Protokolant: Anna Balicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2014 r. sprawy ze skargi J. P., M. P. oraz M. P. prowadzących działalność w formie spółki cywilnej J. P. - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "[...]" s.c. w N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 19 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy określenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia skargę oddala.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 20 października 2013 r., znak: [.....] Wójt Gminy B. odmówił określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia pod nazwą "Wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego [.....] w granicach projektowanego obszaru górniczego [.....] pole [.....][.....] . Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 1, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 80 ust. 1, art. 82, art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008, nr 199, poz. 1227 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą".
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że biorąc pod uwagę wszystkie aspekty sprawy, tzn. interes przedsiębiorcy, interes gminy oraz wyniki przeprowadzonego postępowania z udziałem społeczeństwa, w szczególności interes społeczny, uznał za dopuszczalny wariant przedsięwzięcia bez działki nr [.....] w miejscowości B. (tj. bez pola ....) . Wójt zwrócił się do Inwestora z propozycją realizacji w tym zakresie wnioskowanego przedsięwzięcia pismem z dnia 12 września 2013 r., informując jednocześnie o treści art. 80 i 81 ustawy. Zaproponowany wariant nie spotkał się z akceptacją Inwestora. Uzasadniono dalej, że wokół przedmiotowego terenu znajdują się tereny uprawne osób, które prowadzą intensywną gospodarkę rolną. Wyrobiska poeksploatacyjne powodują osuszanie terenów bezpośrednio do nich przyległych w związku ze spływem do nich wód oraz większą powierzchnią parowania. Działka nr [.....] posiada powierzchnię około 1 ha i stanowi odrębny obszar oraz nie posiada połączenia z pozostałym terenem eksploatacji, w związku z czym transport odbywać się będzie z wykorzystaniem terenów przyległych, na co potrzebna będzie zgoda ich właścicieli. Brak takiej zgody może być przyczyną konfliktów i naruszania własności gruntów. Ponadto istniejąca w pobliżu obszaru droga gminna nie posiada wymaganych parametrów do przeznaczenia jej do transportu kruszywa, albowiem stanowi drogę gruntową, nieutwardzoną, zapewniającą dojazd tylko do gruntów rolnych.