Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 maja 2014 r., sygn. II SA/Kr 302/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda WSA Renata Czeluśniak WSA Paweł Darmoń (spr.) Protokolant: Anna Balicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2014 r. sprawy ze skargi J. P., M. P. oraz M. P. prowadzących działalność w formie spółki cywilnej J. P. - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "[...]" s.c. w N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 19 grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy określenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 20 października 2013 r., znak: [.....] Wójt Gminy B. odmówił określenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia pod nazwą "Wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego [.....] w granicach projektowanego obszaru górniczego [.....] pole [.....][.....] . Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazano art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 1, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 80 ust. 1, art. 82, art. 85 ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008, nr 199, poz. 1227 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą".

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że biorąc pod uwagę wszystkie aspekty sprawy, tzn. interes przedsiębiorcy, interes gminy oraz wyniki przeprowadzonego postępowania z udziałem społeczeństwa, w szczególności interes społeczny, uznał za dopuszczalny wariant przedsięwzięcia bez działki nr [.....] w miejscowości B. (tj. bez pola ....) . Wójt zwrócił się do Inwestora z propozycją realizacji w tym zakresie wnioskowanego przedsięwzięcia pismem z dnia 12 września 2013 r., informując jednocześnie o treści art. 80 i 81 ustawy. Zaproponowany wariant nie spotkał się z akceptacją Inwestora. Uzasadniono dalej, że wokół przedmiotowego terenu znajdują się tereny uprawne osób, które prowadzą intensywną gospodarkę rolną. Wyrobiska poeksploatacyjne powodują osuszanie terenów bezpośrednio do nich przyległych w związku ze spływem do nich wód oraz większą powierzchnią parowania. Działka nr [.....] posiada powierzchnię około 1 ha i stanowi odrębny obszar oraz nie posiada połączenia z pozostałym terenem eksploatacji, w związku z czym transport odbywać się będzie z wykorzystaniem terenów przyległych, na co potrzebna będzie zgoda ich właścicieli. Brak takiej zgody może być przyczyną konfliktów i naruszania własności gruntów. Ponadto istniejąca w pobliżu obszaru droga gminna nie posiada wymaganych parametrów do przeznaczenia jej do transportu kruszywa, albowiem stanowi drogę gruntową, nieutwardzoną, zapewniającą dojazd tylko do gruntów rolnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00