Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 maja 2012 r., sygn. II SA/Gd 3/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędzia WSA Jolanta Górska Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. R., M. R. i K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 października 2011 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 21 października 2011 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania M. R., R. R. i K. S. od decyzji Wójta Gminy, którą ustalono, po przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie i modernizacji stawów pstrągowych przeznaczonych do chowu i hodowli ryb łososiowatych o produkcji do 280 ton rocznie w miejscowości U., na działkach o nr ewidencyjnych [...] w obrębie B. M., gmina L., zaskarżoną decyzję utrzymało w mocy. Decyzja ta wydana została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Wnioskiem z 10 maja 2010 r. F. A., reprezentujący "A" s.c. w B. M., zwrócił się do Wójta Gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie i modernizacji stawów pstrągowych przeznaczonych do chowu i hodowli ryb typu łososiowatego o produkcji do 280 ton rocznie. Przedsięwzięcie to zaplanowano na działkach [...], obręb B. M. w gminie L. Inwestor zakwalifikował je jako mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu § 3 ust. 1 pkt 91 oraz § 5 ust. 1 lit. e) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U Nr 257, poz. 2573 ze zm.). Do wniosku załączono kartę informacyjną przedsięwzięcia, poświadczoną mapę ewidencyjną w skali 1:5000 obejmującą przewidywany teren, na którym realizowane jest przedsięwzięcie i na który będzie oddziaływać oraz wypisy z ewidencji gruntów obejmujące tenże teren. W karcie informacyjnej wskazano, że planowane przedsięwzięcie polegać ma na rozbudowie i modernizacji istniejącego kompleksu "A" s.c., tj. gospodarstwa rybackiego położonego w miejscowości U., w którym prowadzony jest chów i hodowla pstrąga tęczowatego o produkcji rocznej do 250 ton z własnego materiału zarybieniowego. Planowane przedsięwzięcie ma na celu poprawę warunków bytowych ryb w stawach, umożliwienie hodowli własnego stada talarkowego, a także zmniejszenie oddziaływania hodowli na zanieczyszczenie wód pohodowlanych poprzez modernizację systemu oczyszczania. Produkcja roczna po rozbudowanie nie zmieni się znacząco i wyniesie łącznie do 280 ton rocznie przy niezmienionym poborze wody w ilości 300 l/sek., tj. 0,93 tony/l pobieranej wody/sek. W karcie przedstawiono także usytuowanie przedsięwzięcia z uwzględnieniem opisu już istniejącej inwestycji i planowanej modernizacji, scharakteryzowano obecny stan gospodarstwa, a także przedstawiono technologię stosowaną obecnie i planowaną, przedstawiono warianty przedsięwzięcia i przewidywane ilości wykorzystywanej wody, surowców, materiałów, paliw i energii oraz ilości tych substancji wprowadzanych do środowiska przy zastosowaniu rozwiązań chroniących środowisko. Zaprezentowano także obszary, podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, znajdujące się w zasięgu oddziaływania inwestycji.