Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Wa 1913/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska, Sędziowie WSA Ewa Grochowska-Jung (spr.), Olga Żurawska-Matusiak, Protokolant Referent stażysta Małgorzata Ciach, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi W. M. na rozkaz personalny Komendanta [...] Policji z dnia [...]lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym 1. uchyla zaskarżony rozkaz personalny oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny Komendanta Rejonowego Policji [...] nr [...] z dnia [...] czerwca 2013 r., 2. stwierdza, że zaskarżony rozkaz personalny nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Komendant Rejonowy Policji [...] rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] czerwca 2013 r. wydanym na podstawie art. 101 ust. 1 i art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.), oraz § 3 ust. 1, § 4 i § 5 ust. 1 - 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. z 2001 r. Nr 152, poz. 1732 ze zm.), odmówił ustalenia W. M. wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym od dnia [...] sierpnia 2005 r. do dnia [...] czerwca 2009 r.
Po rozpoznaniu odwołania Komendant [...] Policji rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] lipca 2013 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego utrzymał w mocy rozkaz personalny.
Organ ustalił, że strona w latach 2005-2009 uczęszczała do Liceum Profilowanego w O. na kierunku [...], oddalonego od miejsca zamieszkania o 7 km. Jak wynika z oświadczenia wnioskodawcy dojazd zajmował mu 45 minut w obie strony. Zajęcia szkolne trwały przeciętnie 5-6 godzin lekcyjnych dziennie, zaś do lekcji przygotowywał się około 1 godziny dziennie zatem czas spędzony w szkole oraz potrzebny na dojazd do niej i przygotowanie się do lekcji zajmował wnioskodawcy od 7 do 8 godzin. Komendant [...] Policji uznał, że brak jest podstaw do przyznania policjantowi prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym, ponieważ przyjął, że funkcjonariusz kształcąc się w szkole ponadpodstawowej nie mógł wykonywać stałej pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Zdaniem organu nauka w innej miejscowości od miejsca zamieszkania odbywana w systemie dziennym uniemożliwia podjęcie stałej pracy w gospodarstwie rolnym w rozmiarze pozwalającym na jej zaliczenie do okresu zatrudnienia. W ocenie organu W. M. świadczył pomoc jedynie doraźnie, nie miała ona charakteru stałego z uwagi na inne absorbujące zajęcia jakimi była nauka w szkole ponadpodstawowej i to właśnie nauka i związane z nią obowiązki stanowiły w tym czasie główne zajęcie wnioskodawcy nie zaś praca w gospodarstwie rolnym.