Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Po 41/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Szaniecka Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Protokolant St. sekretarz sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] 2013 r. Nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru budowy; oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2013 r. Nr [...] . Starosta P. zgłosił sprzeciw w sprawie zgłoszenia zamiaru budowy budynku gospodarczego na działce o nr ewid. [...] w miejscowości Z., gm. M.. Organ uznał, iż przedmiotowy zakres robót wykracza poza dopuszczalny i podlega obowiązkowi uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Jako podstawę materialnoprawną rozstrzygnięcia organ powołał art. 30 ust. 5, art. 30 ust.6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. 2013 r., poz. 267). Decyzję wydano w związku z zgłoszeniem planowanej inwestycji, dokonanym w dniu 9 września 2013 r. przez T. M..

W uzasadnieniu decyzji orzekający organ podniósł, że postanowieniem z dnia 20 września 2013 r. został nałożony na inwestora obowiązek usunięcia nieprawidłowości w przedłożonej dokumentacji. Inwestor przedłożył pismo wyjaśniające, lecz nie usunął wszystkich wskazanych w postanowieniu nieprawidłowości. W szczególności inwestor nie przedłożył decyzji o warunkach zabudowy na budowę budynku, wymaganą art. 59 ust. 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80 poz. 717 ze zm.). Starosta wskazał następnie, ze planowana inwestycja zlokalizowana będzie na działce położonej na terenie O. (kod [...] Natura 2000). Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w art. 30 ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może spowodować m.in. pogorszenie stanu środowiska. W ocenie organu w sprawie występuje przesłanka wymieniona art. 30 ust. 7 pkt 2 Prawa budowlanego bowiem projektowana inwestycja może potencjalnie pogorszyć stan środowiska. W tym zakresie odwołano się do wyroku WSA w Rzeszowie z dnia 7 lutego 2013 r. sygn. akt II SA/Rz 975/12.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00