Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 17 kwietnia 2014 r., sygn. II SA/Bk 35/14

Przepis art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 z późn. zm.) obejmuje przypadki naruszenia zamiarem realizacji robót budowlanych ustaleń obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a nie zamiarów planistycznych wyrażonych przed uchwaleniem planu, chociażby weszły one w fazę procedury planistycznej.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński, Sędziowie sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2014 r. sprawy ze skargi E. J. M. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu przyjęcia zgłoszenia robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] września 2013 roku numer [...]; 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Wojewody P. na rzecz skarżącej E. J. M. kwotę 500,00 (słownie: pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.-

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na tle następujących okoliczności.

Skarżąca E. J. M. zgłosiła w organie architektoniczno - budowlanym w dniu 21.08.2013r. zamiar wymiany pokrycia dachowego oraz ocieplenia i oszalowania ścian zewnętrznych domu położonego na stanowiącej jej własność nieruchomości o numerze geodezyjnym [...] przy ulicy M. [...] w Białymstoku.

Decyzją z dnia [...].09.2013r. Prezydenta Miasta B. powołując się na art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, wniósł sprzeciw wobec zgłoszenia. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że północno - wschodni fragment działki o numerze geodezyjnym [...] wraz z częścią budynku mieszkalnego znajduje się na obszarze miasta, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części osiedla Przydworcowe w Białymstoku (rejon ulicy Kard. S. Wyszyńskiego i M. Kopernika) uchwalony uchwałą Nr XI/81/11 Rady Miejskiej Białegostoku z dnia 18.04.2011r. Przez działkę stanowiącą teren inwestycji przebiega granica ww. planu, w związku z czym część nieruchomości, w tym również budynku mieszkalnego, stanowiącego przedmiot zgłoszenia, znalazła się na terenie oznaczonym w planie symbolem 5 KDZ - w ulicy K. Teren ten zgodnie z ustaleniami par. 24 planu przeznaczony jest pod lokalizację ulicy zbiorczej o szerokości w liniach rozgraniczających 40 metrów do 43 metrów z jezdnią 2x2 pasy ruchu. W par. 36 planu ustalono, że jeżeli istniejące zagospodarowanie terenu jest niezgodne z ustalonym w planie, dopuszcza się użytkowanie terenów zgodnie ze stanem istniejącym do czasu realizacji ustaleń planu. W związku z tym, że aktualne zagospodarowanie działki o numerze [...] jest niezgodne z ustalonym w planie przeznaczeniem pod drogę zbiorczą, dopuszczalne jest dalsze użytkowanie budynku bez możliwości dokonywania jego rozbudowy, przebudowy, nadbudowy, ocieplenia i remontu budynku tj. bez wykonywania robót zmierzających do zmiany lub poprawiania warunków użytkowych budynku. Dopuszczalne jest jedynie wykonywanie bieżącej konserwacji budynku, niewymagające uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłaszania zamiaru dokonania konserwacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00