Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 marca 2014 r., sygn. I SA/Wr 2347/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Borońska, sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), sędzia WSA Anetta Chołuj, Protokolant specjalista Agnieszka Dąbrowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2014 r. w Wydziale I przy udziale sprawy ze skargi A Sp. z o.o. z siedzibą w P. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych I. uchyla postanowienie i poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] nr [...]; II. stwierdza, że akty wymienione w pkt I nie podlegają wykonaniu; III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz A z siedzibą w P. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych).

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu jest postanowienie Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] nr [...], w przedmiocie zaliczenia wpłaty spółki z dnia [...] w wysokości [...] zł na proporcjonalnie na poczet zaległości w podatku akcyzowym z tytułu nabyć wewnątrzwspólnotowych oleju smarowego z zapłaconą akcyzą na potrzeby prowadzonej działalności oraz na poczet odsetek za zwłokę od ww. zaległości podatkowych.

W dniu 11 lipca 2013 r. do Naczelnika Urzędu Celnego w L. wpłynęło pismo A sp. z o.o. z siedzibą w P., łącznie z którym spółka ta złożyła zgłoszenie rejestracyjne dotyczące podatku akcyzowego oraz deklaracje uproszczone nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U, wraz z korektami z tytułu nabyć wewnątrzwspólnotowych olejów smarowych, dokonanych od 3 stycznia 2008 r. do 11 lipca 2013 r.

W uzasadnieniu korekt spółka wyjaśniła, że przed złożeniem wyżej wskazanej deklaracji była przekonana, że nabywane wewnątrzwspólnotowo oleje syntetyczne nie podlegają akcyzie. W 2009 r. wystąpiła do Dyrektora Izby Celnej w W. z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji taryfowej w odniesieniu do sprowadzanych olejów, wskazując właściwą jej zdaniem pozycję: 3403 Nomenklatury CN jako prawidłową klasyfikację dla wspomnianych towarów. Organ celny nie potwierdził jednak stanowiska spółki i decyzją z dnia [...] uznał, że sporne produkty należy klasyfikować do kodu CN 2710 1981. Wyrokiem z dnia 1 lipca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 lutego 2012 r., oddalającego jej skargę na powyższe rozstrzygnięcie Dyrektora Izby Celnej w W.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00