Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 marca 2014 r., sygn. II SA/Ol 1029/13

 

Dnia 11 marca 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia NSA Janina Kosowska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia del. SO Dorota Radaszkiewicz Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2014 roku sprawy ze skargi M. K. i Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie opłaty planistycznej 1/ uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2/ zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżących M. K. i Z. K. solidarnie kwotę 584 złote (słownie: pięćset osiemdziesiąt cztery) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; 3/ orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]", Burmistrz M. - powołując art. 36 ust. 4, art. 37 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz uchwałę Nr XLVI/766/10 Rady Miejskiej w Morągu z dnia 26 sierpnia 2010r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Morąg w obrębie geodezyjnym Gubity - ustalił Z. i M. K. (dalej zwanym skarżącymi) jednorazową opłatę planistyczną w wysokości "[...]" z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonej jako działka nr "[...]", położonej w obrębie G., na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zobowiązał także skarżących do wniesienia tej opłaty jednorazowo w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ I instancji podał, że zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Morąg, zatwierdzonym uchwałą Nr XXIII/202/92 Rady Miejskiej w Morągu z dnia 12 listopada 1992r., który utracił ważność z dniem 31 grudnia 2002r., działka nr "[...]", położona w obrębie G., przeznaczona była na cele rolne. Zgodnie zaś z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy Morąg, zatwierdzonym uchwałą Nr XLVI/766/10 Rady Miejskiej w Morągu z dnia 26 sierpnia 2010r., działka ta położona jest w części na terenie oznaczonym symbolem 2MN - teren z podstawowym przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz w części na terenie oznaczonym symbolem 4 KDW - teren z podstawowym przeznaczeniem pod ulice dojazdowe wewnętrzne. Wskazał, że po uchwaleniu tego planu, skarżący zbyli tą działkę, stanowiącą ich własność, w drodze umowy sprzedaży z dnia "[...]". Dodał, że na podstawie operatu szacunkowego z dnia "[...]", sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, określono wzrost wartości tej nieruchomości, stanowiący różnicę między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu aktualnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Morąg w obrębie geodezyjnym Gubity, a jej wartością określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego przed opracowaniem tego planu, wynikającego z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Morąg, który stracił ważność z dniem 31 grudnia 2002r. Wyjaśnił, że wartość rynkową działek określono w podejściu porównawczym, metodą korygowania ceny średniej, a najsilniejszą cechą różnicującą porównywane działki było przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy, atrakcyjność lokalizacji, następnie powierzchnia, uzbrojenie terenu i dojazd. W ocenie organu I instancji, sporządzony w niniejszej sprawie operat szacunkowy ma pełną wartość dowodową, stąd na jego podstawie przyjęto, że wzrost wartości nieruchomości dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem "2MN" wyniósł "[...]", natomiast dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem "4KDW" wyniósł "[...]", co przy zastosowaniu stawek opłaty planistycznej (odpowiednio 30% i 5%), pozwoliło na ustalenie stosownej opłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00