Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 marca 2014 r., sygn. II SA/Kr 1231/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Nawara-Dubiel Sędziowie : Sędzia NSA Anna Szkodzińska Sędzia WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant : Teresa Jamróz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2014 r. sprawy ze skargi [ ] Stowarzyszenie z siedzibą w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 18 lipca 2013 r., znak: [ ] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 5 czerwca 2013 r. znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło wszczęcia, na wniosek Stowarzyszenia "[...]" w K., postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta z dnia 9 września 2009 r. znak: [...] orzekającej o zatwierdzeniu, na wniosek D. L. i S. L., podziału nieruchomości położonej w obrębie [...], jedn. ewidencyjna [...], objętej księgą wieczystą [...], składającej się z działki nr [...] o powierzchni 0,4277 ha, na działki nr [...] o powierzchni 0,4170 ha i nr [...] o powierzchni 0,0107 ha, przyjmując, że występowanie z żądaniem stwierdzenia nieważności decyzji o podziale nieruchomości nie mieści się w celach statutowych Stowarzyszenia, a ponadto, że podział nieruchomości nie ma wpływu na sytuację prawną innych osób, poza wnioskującymi o dokonanie podziału, wobec czego nie można uznać, że podział narusza interes społeczny.

Z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie powyższej sprawy wystąpiło Stowarzyszenie "[...]" podnosząc, że możliwość wystąpienia z żądaniem stwierdzenia nieważności decyzji o podziale nieruchomości wynika z pkt 2 regulaminu Stowarzyszenia odnoszącego się do "udziału w kształtowaniu przestrzeni i zieleni miasta", a podziały nieruchomości w pasie komunikacji ul. P. do takich właśnie spraw należą. Stowarzyszenie wskazało również, że podział działki nr [...] wpłynął na naruszenie i brak uzgodnienia strefy ochronnej dębu - pomnika przyrody rosnącego na działkach nr [...] i nr [...], a po podziale dla pasa ulicznego nie przejęto go na cele miejskie i nie udostępniono mieszkańcom, podobnie jak nie przywrócono pasa gruntu wokół dębu, po nieuzgodnionym wybrukowaniu ziemi. Jak wskazało Stowarzyszenie tego rodzaju sprawa mieści się w pkt 1 regulaminu dotyczącym "ekologii i ochrony środowiska". Wnioskujące o ponowne rozpatrzenie sprawy Stowarzyszenie zwróciło również uwagę na konieczność podjęcia z urzędu przez organ administracji publicznej postępowania, o którym mowa w art. 147 w związku z art. 145 § 1 K.p.a., w sytuacji gdy organ ten otrzyma informację o wadliwości decyzji, z szerokim jej uzasadnieniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00