Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. VII SA/Wa 2546/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Cieśla, , Sędzia WSA Jolanta Augustyniak - Pęczkowska, Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.), Protokolant spec. Monika Pietruszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2014 r. sprawy ze skargi M. Spółdzielni Mieszkaniowej "E." w W. na decyzję M. Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] września 2013 r. znak: [...] w przedmiocie nałożenia określonych obowiązków skargę oddala
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2013 r. znak [...] M. Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej utrzymał w mocy decyzję Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej [...] z dnia [...] lipca 2013 r. znak [...] w sprawie poprawy warunków przeciwpożarowych w budynku przy ul. K. [...] w W.
Postępowanie w niniejszej sprawie miało następujący przebieg.
Mieszkańcy budynków przy ul. K. [...] i K. [...] pismem datowanym na [...] czerwca 2013 r. zwrócili się do Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej [...] z prośbą o przeprowadzenie kontroli stanu technicznego budynków, zwłaszcza instalacji elektrycznej i piorunochronnej, opisując istniejące nieprawidłowości. W dniach 9 i 10 lipca 2013 r. została przeprowadzona kontrola budynku przy ul. K. [...], z której sporządzono protokół. W związku ze stwierdzonymi uchybieniami Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej [...] wydał, na podstawie art. 26 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej w zw. z §16 ust. 1, ust. 2 pkt 2, ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków (...) oraz § 207 ust. 2 i § 68 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, decyzję z dnia [...] lipca 2013 r., znak [...], nakazującą Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej "E." zapewnienie w skontrolowanym budynku właściwej szerokości użytkowej spoczników ewakuacyjnych klatek schodowych, która powinna wynosić co najmniej 1,5 m lub zastosowanie rozwiązania zamiennego w odniesieniu do ww. wymagań w przypadku braku możliwości ich realizacji w pełnym zakresie, wskazanych na podstawie opracowanej ekspertyzy technicznej właściwej jednostki badawczo - rozwojowej albo rzeczoznawcy budowlanego oraz do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i uzgodnionych z M. Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej. Organ pierwszej instancji w uzasadnieniu wskazał, że spoczniki są o ponad jedną trzecią mniejsze od parametru wymaganego przepisami techniczno - budowlanymi. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku w oparciu o wskazany wyżej § 16 ust. 3 rozporządzenia ma obowiązek zastosowania rozwiązań zapewniających spełnienie wymagań bezpieczeństwa pożarowego w sposób określony w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki, zgodnie zaś z § 207 ust. 2 tego rozporządzenia, to stosuje się również do budynków istniejących, gdy uchybienia zagrażają życiu ludzi. Organ pouczył także adresata decyzji, że w zw. z § 2 ust. 3a ww. rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (...) nakazany w decyzji obowiązek może być spełniony w sposób inny niż podany w ww. rozporządzeniu z zachowaniem trybu określonego w wymienionym przepisie.