Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 19 października 2017 r., sygn. II SA/Sz 687/17
Straż pożarna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Jankowski, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel,, Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Alicja Poznańska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 października 2017 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej [...] na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ochrony przeciwpożarowej oddala skargę
Uzasadnienie
W oparciu o ustalenia kontroli przeprowadzonej [...] r., Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w S., na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, wydał w dniu [...] r. decyzję administracyjną, którą nakazał Wspólnocie Mieszkaniowej nr [...] przy al. [...] w S. zapewnienie dostępu z drogi pożarowej (al. [...] dla drabin mechanicznych i podnośników hydraulicznych do 100 % długości elewacji frontowej budynku należącego do Wspólnoty budynku w zabudowie pierzejowej, poprzez przycięcie gałęzi od strony elewacji budynku na całej wysokości drugiego drzewa, w ten sposób aby odstęp gałęzi od elewacji budynku wynosił nie mniejniż 3,5 m, oraz wycięcie trzeciego i czwartego drzewa (drzewa liczone są w kolejności od skrajnego drzewa usytuowanego na wysokości narożnika przedmiotowego budynku, znajdującego się przy ciągu pieszym łączącym al. [...] z ul. [...]) - do dnia 31 lipca 2017 r.
W odwołaniu od powyższej decyzji Wspólnota Mieszkaniowa nr [...] przy
al. [...] w S. podniosła, że decyzja skierowana została do niewłaściwego adresata, który nie dysponuje środkami i kompetencjami umożliwiającymi jej wykonanie nałożonego powyższą decyzją obowiązku, a także wyznaczenie zbyt krótkiego terminu na zrealizowanie określonego w decyzji obowiązku Zarzuciła także niewezwanie do udziału w sprawie Gminy Miasto S. - Zakładu Dróg i Transportu Miejskiego w S.. Zdaniem Wspólnoty, niedostateczne sprecyzowanie obowiązków adresata powoduje, że niemożliwe jest ich wykonanie, jak również ich wyegzekwowanie.