Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 lutego 2014 r., sygn. II SA/Rz 58/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Joanna Zdrzałka Sędziowie SO del Elżbieta Mazur-Selwa /spr./ WSA Paweł Zaborniak Protokolant Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 26 lutego 2014 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J. B. jest decyzja Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (zwanego dalej WINB) z dnia [...] sierpnia 2011 r., nr [...]. Zaskarżonym rozstrzygnięciem uchylono decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej PINB) z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych robót budowlanych, w części dotyczącej określenia terminu wykonania tych robót, wskazując jednocześnie termin wykonania obowiązku do 30 października 2011 r., w pozostałej części utrzymano tę decyzję w mocy.

W uzasadnieniu podano, że w dniu 18 kwietnia 2011 r. na nieruchomości nr 696 położonej w miejscowości O., stanowiącej własność J. B., przeprowadzono czynności kontrolne. W ich wyniku ustalono, że na wskazanej nieruchomości znajduje się budynek mieszkalny konstrukcji drewnianej, posadowiony częściowo na fundamencie z kamienia polnego oraz częściowo na gruncie. Dach tego budynku w układzie dwuspadowym kryty jest dachówką ceramiczną. Ściany obiektu z bali drewnianych są zmurszałe i zaatakowane przez szkodniki; nie wykazują odchyleń od pionu i utraty stateczności. Utraty stateczności nie wykazuje także więźba dachowa, brak jest jednakże w kilku miejscach pokrycia dachowego. Ponadto końce krokwi są przegnite i brak jest w znacznej części dachówek w okapach budynku. W ścianie szczytowej brak jest opierzenia w około 1/3 powierzchni. W pomieszczeniu użytkowanym przez właściciela występuje częściowy brak desek na podłodze (tzw. klepisko). W oparciu o powyższe ustalenia organ pierwszej instancji stwierdził, że przedmiotowy budynek nie grozi zawaleniem, jednak wymaga przeprowadzenia szeregu napraw i prac remontowych, w szczególności uzupełnienia ubytków pokrycia dachowego i zniszczonych jego elementów konstrukcyjnych. Dlatego działając na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.; zwanej dalej pb) - PINB decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r. nakazał J. B. wykonanie do dnia 30 sierpnia 2011 r. przy wymienionym budynku robót budowlanych w postaci: zdjęcia luźnego pokrycia dachowego, wymienienia skorodowanych oraz brakujących elementów więźby dachowej, wymienienia skorodowanego biologicznie ołacenia dachu, uzupełnienia pokrycia dachu, uzupełnienia opierzenia ściany szczytowej budynku, wymienienia w użytkowanym pomieszczeniu zniszczonych i uzupełnienia brakujących desek w podłodze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00