Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 lutego 2014 r., sygn. II SA/Po 975/13

 

Dnia 28 lutego 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2014 roku sprawy ze skargi L. K. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą A w K. na postanowienie Okręgowego Inspektora Pracy z dnia [...] lipca 2013 roku Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania oddala skargę

Uzasadnienie

Państwowy Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy, po przeprowadzeniu w firmie A w K., w dniach 24 maja i 28 maja 2013r. oraz 4, 5 i 14 czerwca 2013r. kontroli, wydał w dniu [...] czerwca 2013r, na podstawie art. 11 pkt 8 w zw. z art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 kwietnia 2007r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2012r., poz. 404) wystąpienie, zawierające 9 wniosków dotyczących stwierdzonych podczas kontroli naruszeń przepisów prawa pracy.

Pismem z 9 lipca 2013 r. pełnomocnik pracodawcy wniósł za pośrednictwem inspektora pracy, który wydał wystąpienie, do Okręgowego Inspektora Pracy odwołanie od powyższego wystąpienia.

Okręgowy Inspektor Pracy postanowieniem z [...] lipca 2013r. na podstawie art. 134 kpa stwierdził niedopuszczalność odwołania skarżącego.

W motywach rozstrzygnięcia Okręgowy Inspektor Pracy wskazał, że zgodzić się należy z (aktualnym również pod rządami obecnej ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy) stanowiskiem prezentowanym w orzecznictwie sądowoadministracyjnym, że wystąpienie państwowego inspektora pracy nie jest decyzją administracyjną, ani innym aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej, podlegającą zaskarżeniu do sądu administracyjnego. W art. 11 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy określone zostały uprawnienia właściwych organów Państwowej Inspekcji Pracy w razie stwierdzenia u pracodawcy naruszenia przepisów prawa pracy, w tym między innymi skierowania wystąpienia w razie stwierdzenia innych naruszeń niż wymienione w pkt 1-7 tego przepisu, a także wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób winnych (art. 11 pkt. 2).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00